Jak správně hnojit: Průmyslová hnojiva vs. hnůj
Naskýtá se otázka, zda je tedy lepší aplikovat k plodinám pouze hnůj, nebo některá z průmyslových hnojiv, nebo je to zkrátka jedno a dáme, co máme. Bylo by tedy dobré vysvětlit, z jakého důvodu se doporučuje pro hnojení plodin používat organická hnojiva v podobě hnoje nebo kompostu, kterým můžeme hnojit celoročně. Průmyslová hnojiva se samozřejmě používají také, ale nikdy by se nemělo stát, že používáte pouze průmyslová hnojiva. Ta totiž vytváří hladovou půdu, která neudrží ani vláhu ani živiny.
Kdy se používají organická hnojiva?
Organickými hnojivy, kam patří hnůj a kompost, hnojíme většinou na podzim. Močůvkou se pak hnojí hlavně v zimě a máme-li k dispozici granulovaná organická hnojiva, ta je možné používat celé vegetační období. Uvádí se, že jeden kilogram granulovaného hnoje má stejnou vydatnost jako vrchovatě naložené kolečko chlévské mrvy. Kvalitním a dobře rozleželým kompostem můžeme hnojit celoročně. Nejdůležitějším organickým hnojivem je však chlévský hnůj, jehož kvalita a použití se liší dle jeho „původce“.
Kde se hnůj doporučuje nejvíce?
Hnůj se hodí pro všechny typy a druhy půd, ale doporučuje se zejména pro půdy těžké, které jsou hůře propustné pro vodu a živiny a mají vysoký obsah jílu. Díky přídavku hnoje se tyto vlastnosti zlepší a rostliny tak mohou lépe a snáze přijímat vodu i dodané živiny.
Typy chlévského hnoje
V našich končinách nejčastěji používáme hnůj koňský, ovčí, hovězí, králičí nebo drůbeží. Vepřový hnůj je takovou zvláštní kapitolou.
- Koňský hnůj – Hnůj od koní obsahuje velké množství dusíku a hodí se k hnojení těžkých a studených půd, které prohřeje. Používá se do pařenišť a přidává se do kompostu. Nikdy s ním ale nehnojíme přímo záhony, je třeba ho nechat ještě dozrát v kompostu.
- Ovčí hnůj – Hnůj od ovcí má největší záhřevnost, oproti koňskému obsahuje méně dusíku a má použití jako koňský. Nehnojíme jím záhony přímo, ale přidáváme jej do kompostu.
- Hovězí hnůj – Hnůj od krav či býků je vhodný pro všechny typy půd a patří mezi ty nejhodnotnější, především co se týče obsahu živin pro rostliny. Vyzrálý ho zarýváme na podzim do záhonů, nevyzrálý dáváme do kompostu.
- Králičí hnůj – Máte-li doma plnou králíkárnu těchto užitkových zvířat, máte doma vše potřebné pro bohatou úrodu. Králičí hnůj je totiž naprosto ideální, co se týče vhodné teploty a optimálního složení živin. Je vhodný k okamžitému přihnojení záhonů.
- Drůbeží trus – Trus od slepic, ale i kachen, má vysoký obsah živin. K přímému hnojení je nevhodný, protože jeho koncentrace živin je natolik vysoká, že by došlo k popálení rostlin. Používá se proto do kompostu nebo se z něj vyrábí výživná jícha, která se před použitím ředí s vodou. Drůbeží trus je vhodný nejen ke květinám, ale i k ovocným stromům a zelenině.
- Vepřový hnůj – Chováte-li ve chlívku pašíka, určitě vás napadne, že jeho hnůj použijete na svoji zahradu. Tento druh hnoje však není vůbec vhodný, je studený, poměr jednotlivých živin také není úplně ideální a není možno jej ani použít k přímému hnojení. Nehledě na to, že ze všech druhů hnoje úplně nejvíce zapáchá. Pokud jej ale máte, neznamená to, že se ho musíte hned zbavit, použít ho můžete třeba do kompostu.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.