Hnůj: blahodárné hnojivo pro naše záhony. Co byste o něm měli vědět

Co je hnůj a chlévská mrva

Chlévská mrva je čerstvá směs zvířecích exkrementů (většinou hospodářských zvířat), moči a podestýlky.

Chlévský hnůj vznikne z chlévské mrvy. Její fermentací, rozkladem a zráním. Aby z mrvy vznikl hnůj vhodný na hnojení, měla by se skladovat (na hnojišti) alespoň šest a více měsíců.

Jak připravit bylinky na zimu: 5 tipů, abyste nemuseli zjara kupovat nové

www.nkz.cz

 

Co obsahuje chlévský hnůj

Hnůj se skládá z vody, sušiny a obsahuje látky, které podporují výživu a růst rostlin např. fosfor, dusík, draslík, hořčík, vápník, železo, měď, zinek a další. Mimo jiné jsou v hnoji přítomny mikroorganismy, které vylepšují vlastnosti půdy. Kolik živin je obsaženo ve hnoji, je podmíněno živočišným druhem, věkem, pohlavím zvířat a pochopitelně krmením. Důležitá je také doba zrání, kvalita uskladnění hnoje a podestýlka zvířat (sláma, piliny).

 

Jak hnojit chlévským hnojem

Záhony můžete hnojit jednou za 3 roky chlévským hnojem, který postupně uvolňuje živiny. Obohacením půdy o hnůj zlepšujete její kvalitu a úrodnost. Zvýší se např. podíl humusu. Těžké půdy hnůj odlehčí a provzdušní. U lehčích půd je také důležitým faktorem pro zadržování vody. V jakém množství? Rovnoměrně rozhoďte přibližně čtyři kila na metr čtvereční.

Tomáš Trejbal: Udržitelné zahradničení bez chemie a s respektem k přírodě

www.nkz.cz

 

K jaké zelenině a plodinám použít hnůj

Když na zahradě použijete chlévský hnůj jednou za tři roky, co byste měli pěstovat na pohnojených záhonech? V prvním roce po hnojení to jsou rostliny náročné na výživu. Je třeba však počítat s tím, že ne všem rostlinám vyhovuje hnojení chlévským hnojem. Modelové pěstování plodové zeleniny může vypadat takto:

1. rok – brambory, rajčata, celer, kapusta, zelí, pórek,

2. rok – kedlubny, okurky, mrkev, brokolice, květák

3. rok – saláty, cibule

Svlačec rolní je postrach našich zahrad. Co mu nesmíte dovolit a jak se ho zbavíte

www.nkz.cz

 

Jaké druhy hnojů se většinou používají na zahradách

Kravský, chlévský hnůj – je ideální na běžné hnojení záhonů a stromů. Použijete-li hnůj od farmáře, zapravte ho do půdy před zimou. Granulovaný můžete použít také zjara. Většinou tři až dva týdny před výsadbou. Jeho velkou výhodou je, že prošel úpravou a neobsahuje semena plevelů.

Koňský hnůj – je velice výhřevný a ideální do pařenišť. Použít však musíte čerstvý, nejlépe smíchaný s dalším organickým materiálem např. slámou. Dokonce se používá jako „tepelný zdroj“ do skleníků při jarních mrazících.

Slepičí hnůj – vysoce výživný, buďte však při jeho aplikaci obezřetní, abyste nepopálili rostliny. Čerstvý může navíc obsahovat patogeny. Proto se používá zředěný. Je ceněný pro vysoký obsah fosforu. Pro podporu kvetení je tedy ideální.

Co je babyka? Jistě, vyjmenované slovo po „b“. Jak ale vypadá a co to vlastně je?

www.nkz.cz

 

Čím nesmíte hnojit

V žádném případě nepoužívejte k hnojení exkrementy od zvířat, která konzumují velké množství masa. Mohou totiž obsahovat patogeny a nebezpečné organismy. Psí a kočičí exkrementy tedy do záhonů nebo kompostu nepatří vůbec!

Jak hnůj skladovat

Pokud si pořídíte hnůj od farmáře, zapravte ho co nejdříve do půdy. Neskladujte ho v místech v blízkosti zdroje pitné vody. Můžete ho však kompostovat se směsicí rostlinného materiálu a zeminy.

Naše poznámka: Sehnat si čerstvý hnůj přímo z farmy je také otázkou důvěry. Hnůj od nemocných zvířat, která jsou léčena např. antibiotiky nebo hormony, by se neměl v žádném případě na hnojení záhonů používat.

Hnůj zvyšuje kvalitu půdy
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada