Kdy sázet česnek
Česnek je mezi ostatními druhy zeleniny výjimkou, která se sází už na konci podzimu nebo začátkem zimy, pokud jste si nepořídili jarní sadbu. Jeho správná chvíle je od poloviny října do konce roku, dokud nezamrzne zem. Ještě důležitější než období podle kalendáře je ale teplota půdy. Ta by měla být trvale pod 10 °C, jinak hrozí, že česnek vyklíčí, vykoukne nad zem a později přemrzne
Výsadba česneku je optimální na přelomu října a listopadu, kdy ještě půda není zmrzlá
Jak sázet česnek
Palice česneku rozdělte na jednotlivé stroužky a zapichujte je podpučím dolů (tvrdou stranou) do země zhruba na délku prstu, max. 15 cm. Platí nepsané pravidlo, že čím dřív se do výsadby česneku pustíte, tím hlouběji by měly jednotlivé stroužky být. Nepoužívejte sázecí kolík, stroužky by nemusely propadnout až na dno jamky, takže by pod nimi vznikla vzduchová bublina. Krom toho, že by hůř kořenil, by ho také ohrožoval mráz. Lepší je vyhloubit lopatkou řádek nebo rovnou zapichovat jednotlivé stroužky pomocí prstů.
Vzdálenost jednotlivých řádků by měla být asi 20 cm, česneky od sebe dávejte přibližně 10 cm. Jestli se vám nechce nic přeměřovat, pomozte si šířkou lopatky. Důležité je, abyste dokázali česnek na jaře a v létě okopávat, zaplevelení záhonu z duše nenávidí.
Tipy pro pěstování česneku
Než se pustíte do výsadby, záhon pečlivě přeryjte a pár týdnů počkejte, než zem slehne.
Česnek nikdy nesázejte po cibuli, póru nebo pažitce. Vhodné jsou naopak brambory, fazole nebo hrách. Když na to přijde a nemáte vhodné místo, můžete česnek vysadit i mezi jahody, vzájemně si dobře rozumějí.
Zeminu můžete přihnojit vyzrálým kompostem a promíchat lehce s pískem. Česnek si libuje ve vyživené lehčí půdě.
Někdo moří sadbu Sulkou proti vlnovníku česnekovému, ale není to nutnost. Dobře funguje i “namoření” obyčejnou vodou, kdy se těsně před výsadbou namočí stroužky na 1 - 2 hodiny do studené vody. Tím se aktivují obranné mechanismy sadby. Jen je potřeba hned po oschnutí česnek zasadit. Případně dobře funguje mykorhiza Trichoderma harzianum (Symbivit Tric). Jedná se o přírodní podporu růstu a ochrany rostlin prostřednictvím mykorhizních hub.
Nezáleží na tom, jestli sázíte malé nebo velké stroužky česneku, nemá to vliv na výslednou velikost cibule. Důležitá je spíš kvalita sadby. Pokud nemáte vlastní, pořiďte ji u prověřeného pěstitele
Jakmile na jaře česnek vyroste, je důležité udržovat půdu bez plevele, kypřit ji a jakmile paličákům vyroste stvol s květem, vylamovat.
Výhodou je, že o česnek se nemusíte kromě vylamování květů a okopávání příliš starat. Zálivkou šetřete a po konvi sáhněte jen v obdobích delšího sucha. Většinou to ale není potřeba.
Jakou vybrat odrůdu
Odrůd česneku je na trhu tolik, že se v tom zvlášť začátečníci mohou ztrácet.
Mezi nejranější odrůdy patří Bjetin a Anton (sklízí se začátkem července), nejpozdější jsou Benátčan, Japo II a Mirka.
Nejvýraznější česnekovou chuť mají odrůdy Lukan, Vekan a Slavín, mezi nejpálivější patří Havran a Jovan.
Pokud se chystáte vysadit česnek až na jaře, hledejte odrůdy Matin, Mirka, Japo II, případně Benátčan, který je možné sázet na podzim i na jaře.