Rychlení pažitky: k předčasnému rašení musí rostliny projít mrazem a obdobím klidu

Aby vám venku pěstovaná pažitka předčasně narašila na okenním parapetu i během zimy, potřebuje projít klidovým obdobím. V říjnu (ještě před příchodem mrazů) proto podeberte rycími vidlemi několik pažitkových trsů a nechte je i s kořenovými baly stát na záhonu. Rostliny zaschnou, baly se vysuší a promrznou.

Jako řeřicha se označuje vícero rostlin. Kterou si v zimě vysít?

www.nkz.cz

Rychlení pažitky trvá asi měsíc

Chcete-li čerstvou pažitku už na Vánoce, začněte s jejím rychlením ve druhé polovině listopadu. Velké trsy rozdělte, pokud to nejde rukou, použijte nůž. Z vybraných trsů odstraňte suché listy, kořeny rostlin zkraťte a pro nastartování růstu ponořte baly na několik hodin do teplé vody (cca 30–35 °C). 

Poté je vysaďte do květináčů, dosypte k nim čerstvou hlinitopísčitou půdu, zalijte vlažnou vodou a přeneste na dobře osvětlené místo s pokojovou teplotou. Parapet u okna je pro rychlení pažitky ideální, jen pozor na kontakt se studeným sklem a přímé slunce (nejlepší je rozptýlené světlo). Vysazené rostliny nesmí přeschnout, chybou je však i přelití – pažitka snese spíš sucho než podmáčení. 

Se sklizní pažitkové natě můžete začít při výšce rostlin 10 cm, tj. zhruba po měsíci od začátku rychlení. Pro postupnou sklizeň pažitky si tedy připravte hned několik trsů a vysazujte je v rozmezí tří až čtyř týdnů

Rozdělit pažitku můžete už po vyrytí

Jiný postup doporučuje trsy pažitky rozdělit hned po vyrytí z půdy. Poškozené cibulky odstraňte, trsy zasaďte do květináčů, doplňte k nim lehkou půdu a nechte venku zaschnout. Mrazu je vystavte na dva až tři dny, a pak je přeneste do sklepa nebo na jiné chladné místo a nechte zhruba měsíc odpočívat. Poté vybrané rostliny, resp. jejich nádoby ponořte do teplé lázně a další postup je shodný s výše uvedeným. 

Na jaře můžete rychlené trsy pažitky opět vysadit na záhon do volné půdy, kde se brzy dostanou do kondice a během sezony poskytnou nať k další sklizni. 

Sezona nekončí: sklízet můžete kadeřávek, růžičkovou kapustu, pastinák...

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada