Hlávkové saláty dávají přednost mírnému podnebí. Nejlépe se jim daří při teplotách mezi 10 a 20 °C. A protože zejména mladé rostliny snášejí lehký mráz, je vyhledávaná listová zelenina jednou z prvních, která může časně zjara vegetovat v záhonu.
Místo, kde se bude salátům dařit
Stanoviště pro saláty by mělo být na slunci a nabízet přiměřeně vlhkou a teplou půdu. Pařeniště anebo zvýšený záhon umožňují časné pěstování i v oblastech s chladnějším počasím. I tak je dobré mít po ruce netkanou textilii a v případě potřeby jí mladé rostliny před studeným počasím ochránit.
Saláty na jaře sít, nebo raději sázet?
Trhací saláty se zpravidla sejí přímo do záhonu, nejlépe do řádků vzdálených 20 až 25 cm. Setí rozhozem, abyste získali jakousi salátovou loučku, je také možné, ale doporučuje se pouze na záhonech, kde příliš nebují plevele. Rychlením ve výsevních platech s pozdějším přesázením uspoříte osivo, a kromě toho zejména na hlinitých půdách, které se pomalu prohřívají, urychlíte sklizeň o dva až čtyři týdny.
V létě je výhodnější saláty vysévat
V letních měsících má výsev přímo do záhonů s následným jednocením jednu nepřekonatelnou výhodu: rostliny vytvoří bohatý kořenový systém, který je schopen čerpat vodu z hlubších vrstev půdy, takže nebudete muset tolik zalévat. Během veder a suchých období pak nemají rostliny sklon k rychlému vybíhání do květu.
Při letním výsevu mohou však účinkem teplot vyšších než 20 °C upadat semena do klidového stavu (dormance). Tomu se lze vyhnout zálivkou, která ochladí půdu bezprostředně po výsevu. Osvědčuje se také setí ve večerních hodinách, a je-li to možné, i do prostoru mezi vyšší zeleninu, jako je mangold nebo keříčkové fazole. Vyseté řádky v každém případě bez otálení zchlaďte proudem studené vody.
Zajistěte si saláty od jara do podzimu
Pro přísun čerstvých salátů od jara až do podzimu sejte ve vlnách a podle doby setí si volte vhodnou odrůdu. Na jaře hraje důležitou roli odolnost proti houbovým chorobám. S prodlužující se délkou dne a stoupajícími teplotami vybírejte odrůdy, které netíhnou k rychlému vybíhání do květu.
Vzhledem k odlišné době vývoje nesejí zkušení zahrádkáři saláty podle kalendáře, ale po sáčku se semeny sáhnou, jakmile naposled vyseté saláty vytvoří tři až čtyři listy.
Za jak dlouho byste měli saláty sklízet
Saláty k řezu a tzv. babyleaf neboli mladé listy salátů se sklízejí po čtyřech až šesti týdnech, kdy dosáhnou výšky asi 6 až 8 cm. Hlávkové saláty potřebují k dosažení plné zralosti asi 10 týdnů, pak by se měly sklidit během 7 až 10 dnů. Pěstujete-li trhací saláty, můžete sklízet celé růžice anebo průběžně jednotlivé listy. Dobu sklizně tak protáhnete přibližně na čtyři týdny.