Mišpule německá (Mespilus germanica) je v kuchyni i v léčitelství oblíbená již od starověku. Proto je velká škoda, že stále nemá tento netradiční ovocný strom své pevné místo v našich zahradách. Přináší totiž spoustu užitku i krásy a rozhodně má co nabídnout. Je velmi nenáročná a i za to „nic“ dokáže velmi bohatě plodit. Plodem je malá malvice, takže mišpule patří do jádrovin a je příbuzná s jabloní či hrušní. Plod je hnědý, s hrubší slupkou a má výrazný kališní cíp.
Jaké má mišpule nároky na pěstování? Vůbec žádné..
Mišpule vám poroste v každé zahradní půdě, snáší půdy těžší a vlhčí, nejlépe je-li místo chráněné. Nevyžaduje žádný speciální řez, jen občasný zdravotní řez je vhodný a je-li třeba, dobře snášejí i zmlazení.
Jak se jí mišpule? Plody konzumujeme po prvním mrazíku
Aby se mišpule dala konzumovat, se sklizní počkejte na první mráz. Teprve po přejití mrazem plody změknou a jsou sladké a klidně je můžete sklízet přemrzlé. Před namrznutím jsou příjemně vonné, ale nejsou poživatelné. V této době je lze použít jako koření do různých domácích vín či likérů. Nápojům dodávají vůni a díky vysokému obsahu tříslovin také prodlouží jejich trvanlivost. Mrazem přešlé mišpule lze konzumovat i za syrova, stačí jen odtrhnout stopku a dužinu vytlačit nebo vydlabat lžičkou. Výborné jsou mišpule pro přípravu povidel a rosolů, díky vysokému obsahu pektinů dobře rosolovatí.
Co obsahují mišpule? Jsou dobré pro naše zdraví
Po přejití mrazem dužina zhniličkovatí, stejně jako je tomu například u hrušek, a díky tomu je tedy možné mišpuli konzumovat. Pokud ji máte na zahradě, určitě se naučte ji jíst za syrova, obsahuje totiž hodně vlákniny, která má pozitivní účinek na vaše trávení a střeva.
Jak vyrobit mišpulové víno
Mišpule plodí často velmi bohatě a tak se může stát, že nevíte, co s takovou úrodou udělat. Pokud už máte dost povidel a zavařenin, zkuste si vyrobit mišpulové víno, které můžete také darovat jako praktický vánoční dárek.
Na mišpulové víno budete potřebovat: 1kg mišpulí přešlých mrazem, které podrtíte a zalijete 200 ml horké vody s 200 g cukru, promícháte a necháte vychladnout. Pak vlijete do lahve, kterou lze uzavřít a přisypete vinné kvasinky i živnou sůl dle návodu. Kvas necháte pracovat při pokojové teplotě, dokud kvašení neustane. Po ustání stočíte, přefiltrujete přes husté plátno a uchováváte v chladu.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.