Správně se jmenuje slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus), není však robustní jako slunečnice roční. Je štíhlejší stonkem i listy a má drobnější žluté květy. Topinambur pochází z Jižní Ameriky a v Evropě se rozšířil v 16. a 17. století. Poté jej nahradily brambory.
Hlízy topinamburu odpovídají velikostí hlízám jiřinek.
Foto: Shutterstock
Topinambur je okrasný, ale také zdravý
Slunečnice topinambur je víceletá plodina a z hlíz vyrůstají stále nové rostliny. Dorůstá až do výšky 2 m, je drsně ochlupená a v horní třetině se její stonek rozvětvuje do několika tenčích stonků nesoucích květy. Rostliny topinamburu rostou rychle a vytvářejí nepřehlédnutelné porosty, která je po čase nutné omezovat v dalším šíření.
V dnešní době se topinambur pěstuje jen jako okrasná rostlina, příp. krmení pro králíky. Málokdo už ví, že jeho hlízy, které vzhledem připomínají brambory, je vhodné zařadit i do našeho jídelníčku. Zatímco totiž běžné brambory obsahují jako zásobní látku škrob, u topinamburů je to inulin. Ten nezvyšuje hladinu cukru v krvi, a je proto vhodný např. pro diabetiky.
Necháte-li po sklizni v půdě i malý kousek hlízy topinamburu, na jaře obrazí.
Foto: Shutterstock
Topinambury: židovské brambory
Ano, tak se topinambury pro svou skromnost také někdy označují. Z jedné rostliny je možné sklidit sice jen asi kilogram hlíz, o topinambury ale není nutné se vůbec starat a netrpí ani na žádné škůdce či choroby (poškodit je mohou jedině snad myši).
Vysazují se v dubnu nebo květnu, a to 10 cm hluboko a 30 cm od sebe. Ideální jsou hrůbky na vzdálenost 70 cm. Uvítají kyprou vlhkou půdu, nejlépe na slunci. Nejvíce vody a živin potřebují topinambury od konce léta do října, kdy je možné jim přilepšit i kompostem. Odplevelovat je nemusíte, svým bujným růstem veškerý plevel vytlačí.
Pokrájené topinambury osmahněte na másle a cibulce, zalijte vývarem a po uvaření je rozmixujte. Přidejte česnek, houby, bylinky, zjemněte smetanou a chutná a zdravá polévka je na světě.
Foto: Shutterstock
Hlízy topinamburů sklízejte průběžně
Hlízy topinamburu se sklízejí jako brambory, tzn. vyrytím z půdy. Kvůli tenké slupce však rychle vysychají, proto je lepší je sklízet postupně podle potřeby, dokud nezmrzne půda. Možností je i skladování hlíz v přepravkách s vlhkou půdou. Při sklizni ze záhonu je nutné stonky rostlin ostříhat a topinambury chránit před mrazem kyprou nastýlkou. Hlízy, které nesklidíte letos, vydrží v půdě do jara.
Jak využít topinambury v kuchyni
Kvůli obsahu mnoha prospěšných látek (vitamin C, železo, křemík) a probiotickým účinkům se doporučuje jíst topinambury v syrovém stavu, např. v salátech, nebo popíjet jako šťávy. Mohou se také ale vařit, smažit nebo péct.
Před jakoukoli úpravu je ovšem potřeba hlízy očistit a oloupat. Loupání není bezpodmínečně nutné, ale jde rychleji, pokud hlízy nejprve přelijete horkou vodou. Oloupané topinambury následně ponořte do vody, jinak začnou (stejně jako brambory) hnědnout.