Letití pěstitelé vinné révy již velmi dobře vědí, že pěstování révy není žádná legrace. Tedy, chcete-li mít nějakou úrodu. Tento ovocný keř, nežli poskytne kýženou úrodu, vyžaduje patřičnou péči. Jakmile ji nedostane, úroda nebude nijak valná a to není žádoucí. Vinná réva je nejen náročná na teplo, proto se pěstuje více na jižní Moravě a v teplých oblastech, ale také na dostatek pohotových živin, vláhu, ošetřování proti houbovým chorobám nebo ochranu před nízkými teplotami. Tohle všechno z ní dělá poměrně náročnou dřevinu, protože péče o révu nikdy nekončí.
1. Ochrana proti houbovým chorobám
Houbové choroby, především plísně a rzi, dokáží teď na podzim, potrápit nejen révu. Spory hub totiž mají na podzim optimální podmínky pro množení, je dostatečně vlhko a ani nižší teploty jim v šíření nijak nepřekáží. Takže, chcete-li ochránit před plísní révu, ošetřete ji fungicidy, například přípravek Melody Combi 65,3 WG nebo Teldor 500 SC. Mnoho pěstitelů k potlačení plísní aplikuje vápenné mléko, které je doslova multifunkční. Rostlinu totiž ochrání nejen před houbovými chorobami, ale také před škůdci a mrazem.
2. Podzimní řez
Vinná réva se musí ve vinohradech udržovat na maximální výšce čtyř metrů, což byste měli dělat i vy doma na zahradě. Pokud by totiž záleželo na ní, zvládne vystoupat klidně do výšky 30 metrů a to bylo, především z hlediska její péče, velmi nepraktické. Je tedy nutno ji v růstu zredukovat a to hned po sklizni. Jen tak ji totiž můžete ochránit před nepříznivými vlivy. Jakmile tedy sklidíme hrozny a opadají listy, zkrátíme révu na 150 cm. Postranní výhony se zkracují na dva pupeny, a pokud na nich vyrostou další, druhotné výhony, zaštipují se hned za prvním listem.
3. Pečlivý úklid a nohy v teple
Máte-li zkrácenou a ošetřenou révu proti houbovým chorobám, stále péče o ni nekončí. Nyní je důležité shrabat veškeré spadané listí kolem rostliny, protože to by mohlo být zdrojem zmiňovaných houbových chorob, které se zde namnoží i během zimy. Vinná réva ale musí mít tzv. nohy v teple, což znamená, že nemůžete nechat holou půdu kolem spodní části rostliny. Jako ochranu před mrazy tedy na révu nahrňte zeminu tak, aby byla zakrytá spodní očka. To je totiž základ, jakmile spodní očka zmrznou, réva na jaře často neobrazí.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.