Objevili jste bílé moučnaté povlaky na révě? Jednejte rychle, padlí révy je nebezpečné pro vaše hrozny

Padlí je ta nejčastější houbová choroba, která se týká úplně všech rostlin na zahradě i ve skleníku. Většinou se jí nevyhneme, nicméně je řada věcí, díky kterým její dopad na rostliny můžete eliminovat či alespoň zmírnit.

Jak se starat o vinnou révu: když budete dělat tuto chybu každý den, přijdete o vaši sklizeň hroznů

www.nkz.cz

Jak se pozná padlí na rostlině? Jeho přítomnost prozradí listy

Příznaky padlí se obvykle nejdříve objevují na listech a to na spodní i horní straně. Zde se vytvoří méně nápadné zelenožluté skvrny, kterým často nevěnujeme žádnou pozornost. Skvrny jsou později matné a přecházejí do stříbřité barvy  a začíná se objevovat moučnatý, šedobílý povlak mycelia. Jakmile má houba možnost dalšího vývinu, listy postupně zčernají a uschnou.

Nebezpečné je napadení bobulí: sklizeň hroznů je tím velmi ohrožená

Bobule jsou nejcitlivější k napadení infekcí krátce po kvetení. Postupně se na nich objevuje šedý povlak, který postupně zahalí celou bobuli, ty často praskají a začnou vysychat. Tímto způsobem pak rychle přijdeme o úrodu. Povlaky mycelia se objevují postupně po celé rostlině, jak na listech, bobulích tak na výhonech.

Révovníky: okrasné liány, které zajistí rychlé popnutí pergol i zdí a na podzim vás ohromí modrými plody

www.nkz.cz

Kde se padlí vůbec bere a lze jeho přítomnosti vůbec zabránit?

Padlí révy přezimuje jako mycelium v zimních očkách, do nichž se dostane, když jsou napadeny zelené letorosty. K rozvoji infekce pak na jaře stačí příznivé počasí a to již při rašení révy. Optimální teploty pro rozvoj houby se ve vinici pohybují mezi 21 až 30 °C, jsou-li teploty vyšší, rozvoj padlí se zpomalí, či úplně zastaví. Padlí révy omezuje také UV záření, takže dobré oslunění listů a hroznů je velmi důležité. Pro rozvoj padlí je důležitá i vlhkost, kterou by bylo optimální udržovat pod 40%, tato hodnota se totiž padlí vůbec nezamlouvá.

Připravte si přírodní postřiky proti chorobám a škůdcům

www.nkz.cz

Důležitý je vzduch, slunce a omezení zálivky

Chcete-li snížit vlhkost vzduchu kolem keře révy, udržujte keřík vzdušný. Základem jsou zelené práce, zejména podlom, vylamování zálistků a odlistění zóny hroznů. Vzdušný keř a dobře osluněné listy a hrozny jsou základem dobré odolnosti vůči všem houbovým chorobám. Často se pod keři révy pěstují další rostliny, které pravidelně zavlažujeme. S jejich závlahou buďte tedy opatrní, aby nedocházelo ke zvyšování vlhkosti vzduchu, které pro révu není žádoucí.

Na svazích vinice sv. Kláry dozrává víno už téměř 800 let

www.nkz.cz

Na padlí lze použít fungicidy, ale i kopřivu

Základem ochrany proti padlí jsou sirnaté přípravky, které jsou efektivní zejména na začátku vegetace, mezi rašením a kvetením. Síra se při teplotách okolo 25°C odpařuje a svými výpary tak chrání nové přírůstky letorostů.  Mezi nejčastější ekologické přípravky se nejvíce osvědčil odvar z kopřivy a přesličky. Jediné, co musíte u postřiku odvarem dodržet je, aby byla dobře pokryta celá rostlina.

Réva vinná: vysaďte ji včas a na správné místo

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada