Kdy vysadit ovocný strom?
Podzim je pro výsadbu ovocných stromků ideální období, protože půda je dostatečně vyhřátá, slunce již tolik nepálí, je vyšší vzdušná vlhkost a do zimy stromek bude mít čas zakořenit. Takže jedinou otázkou je, jaký stromek si ještě letos vysadíte. Ve většině zahradnictví můžete ovocné dřeviny vybírat ve dvou variantách, buď prostokořenné, nebo v květináči čili kontejnerované.
Co je prostokořenný stromek?
Prostokořenné sazenice ovocných stromků jsou takové, které jsou na prodejně založené na záhoně v zemině a vy, nebo odborný personál, je odtud vyndáte. Kořeny takových dřevin jsou vesměs holé a hodně záleží na tom, aby nebyly poškozené. Důležité je také to, aby čas mezi vydobytím z půdy a výsadbou na zahradě, byl co nejkratší, protože čím déle budete s výsadbou stromku otálet, tím větší problém se zakořeňováním bude stromek mít. Prodej prostokořenných stromků začíná v polovině října, jakmile opadne listí ze stromků.
Prostokořenné stromky mají více nevýhod
Jako všechno, tak i ovocné stromky mají své výhody a nevýhody. Mezi výhody prostokořenných sazenic patří, že je mezi nimi lepší výběr druhů a odrůd a oproti těm v květináči jsou i levnější. Naopak mají řadu nevýhod, které musíte zvážit. Jednak je to omezená doba pro výsadbu, plodů se dočkáte až ze delší dobu, třeba i za několik let, a již od prvního roku je nutný řez.
Ovocné stromky v květináči jsou lepší
Sazenice ovocných stromků v květináči neboli kontejneru (odtud kontejnerované) bývají voleny mnohem častěji, než prostokořenné, a to hned z několika důvodů. Tím nejdůležitějším je, že mnohem dříve plodí, často i v příštím roce, lépe se na novém stanovišti ujímají a lze je vysazovat od jara do podzimu. Takže pokud si nyní zakoupíte ovocný stromek v květináči a nestihnete ho z nějakého důvodu vysadit, nic se neděje, prostě ho vysadíte během příštího roku a jen ho necháte stát někde na vhodném místě na zahradě. Další výhodou je, že tvar stromku nebo jeho koruna jsou již zapěstované, takže vám odpadne výchovný řez, který je nutný u prostokořenných sazenic. Jedinou nevýhodou je jejich vyšší cena, pokud ale nechcete riskovat, cenu akceptujte.
Jak zasadit ovocný stromek?
Časté chyby se dělají u výsadbové jámy, která má velký vliv na další vývoj vysazené rostliny. Takže, jakmile jste vybrali vhodné místo pro výsadbu stromku, vyhlubte výsadbovou jámu. Ta musí být dvakrát tak hlubší a širší, než je kořenový systém. Vykopanou půdu odkládejte stranou, protože ji zase vrátíte zpět na zasypání jámy. Je vhodné vykopanou zeminu rozdělit na dvě části, půdu ze svrchní poloviny smícháme s kompostem a použijeme ji při zasypávání kořenů. Půdu z dolní části jámy použijeme při zasypání jámy shora, tzn., že obě vrstvy vykopané půdy prohodíte – to, co bylo nahoře jde dolů, a to co bylo dole, jde nahoru.
Zemitá kaše je důležitá
U kontejnerovaných dřevin není třeba nějaké kořeny řešit, snad jen v případě, že jsou příliš přerostlé nebo přesahují z květináče. Ale u prostokořenných sazenic nezapomeňte před výsadbou připravit kořeny. V kyblíku si smíchejte vodu se zeminou tak, aby vznikla hustější, zemitá kaše a do ní namočte přes noc kořeny stromku. Zemitá kaše totiž nahrazuje kořenový bal a stromek má tak lépe chráněné kořeny přes zasycháním.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.