Jahodový špenát je ve skutečnosti merlík hlavatý (Chenopodium capitatum, nebo také Blitum capitatum). Merlíky asi znáte jako ruderální plevele, které u nás rostou podél cest, na okrajích polí nebo na skládkách (mají totiž rády dusík), a možná jste dokonce už jedli i jejich semena. Znáte quinou? Tak to jsou semena merlíku čilského.
Rostliny merlíku hlavatého vytvářejí na zahradě atraktivní keříky.
Jahodový špenát dorůstá do půlmetrové výšky
Merlík hlavatý (někdy se mu říká i žminda hlavatá) ale přitahuje pozornost především svými červenými plody. Jde o jednoletou rostlinu, která dorůstá až do půlmetrové výšky, vytváří trojúhelníkovité listy a kvete od června do srpna. Jejími plody jsou nažky, které zůstávají uzavřené v bobulovitě zdužnatělém okvětí.
Ochutnejte mladé „špenátové“ listy merlíku
Z merlíku se sklízejí především svěží mladé listy, které se jedí syrové i tepelně upravené ve stylu a là špenát. Obsahují vápník, vitaminy A, B a C, ale rovněž velké množství oxalátů, konzumujte je proto s mírou (zdroj botany.cz). Jejich chuť je mírně nahořklá, což ale v ochuceném zeleninovém nebo ovocném salátu ani nepoznáte.
Plody merlíku jsou vlastně nažky, které zůstávají uzavřené v bobulovitě zdužnatělém okvětí.
„Jahodové“ plody merlíku chutnají jako moruše
Plody merlíku vypadají na pohled jako jahody, chutnají ale jinak. Podle někoho příliš mdle, podle jiného jako plody moruší. Vyrůstají v paždí každého listu, je jich tedy hodně a na zahradě vypadají atraktivně. Můžete je rovnou utrhnout a sníst. Často se také využívají k dekoracím různých dezertů...
Merlík vysévejte rovnou do půdy na záhonu
Merlík hlavatý můžete do volné půdy vysít v březnu až dubnu. Předpěstovat se ho nesnažte, nemá rád přesazování. Vzešlé rostliny včas protrhejte, rostou poměrně rychle. První listy můžete sklízet už šest týdnů po výsevu, větší objem ale sklidíte až od května, později jde merlík rychle do květu.
Rostlinu merlíku hlavatého můžete pěstovat i v nádobě, třeba na balkonu. Potřebuje výživnou půdu, dostatek zálivky, na zahradě zvládne i slunce, na balkoně mu dopřejte polostín.
Zdroj: autorka, zahrada-magazin.cz, botany.cz