Zimní pór vydrží na záhonu až do jara

Zimní pór pochází z Přední Asie, je nenáročný a má dlouhou vegetační dobu (až 200 dnů). Je mohutnější než jeho letní varianta a jeho užitková (vybělená) část je také širší a kratší. 

Které zelenině nevadí mráz a jak ji skladovat

Jak pěstovat zimní pór

Ideální je pro pór lehká půda s dostatkem vláhy a živin. Vhodnými předplodinami jsou třeba hnojené brambory, košťáloviny nebo okurky. Z praktických důvodů je lepší pór na záhon vysazovat než vysévat, protože předpěstovanou nebo zakoupenou sadbu je možné vysadit hlouběji. Výsadba rostlin s minimálně třemi listy se sází v červnu, nejlépe na vzdálenost 30–40 cm a do brázd hlubokých asi 15 cm. Součástí péče je pravidelné přihrnování póru, takže začátkem zimy by měly být jednotlivé rostliny už nakopčené.

Významným škůdcem póru je vrtalka pórová. V době jejího náletu doporučují odborníci zakrýt porost póru netkanou textilií, při zamořené půdě pomůže jen chemický postřik na ochranu rostlin. 

Kadeřívek se sklízí i během mrazivé zimy

Jak zimní pór sklízet 

Zimní pór se sklízí postupným vyrývání ze záhonu, a to od podzimu do jara. Kvůli zmrzlé půdě je proto šikovné vyrýt pór ještě před zimou a založit ho včas do pařeniště. K oblíbeným odrůdám, které lze sklízet až do jara, patří 'Elefant', 'Winner' nebo 'Tango'.

Proč a jak sít na podzim mrkev a petržel

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada