Získejte maximální sklizeň třešní: co teď udělat, abychom sklidili hromadu úrody a zamezili jejich předčasnému červenání

Třešně pěstujte i ve městě na balkoně

Třešně patří mezi oblíbené peckoviny, které mají své nezastupitelné místo na každé zahradě. Dnes je již bez problémů můžeme pěstovat také na balkoně či terase v nádobě, kde se pěstují speciálně vyšlechtěné kultivary. Tak či tak je ale pár věcí, které nám třešeň neodpustí a pokud ji necháme svému osudu, nemůžeme se divit, že sklidíme sotva pár „kuliček“. Od kvetení do sklizně uplyne zhruba šest až osm týdnů, a to v zavilosti na kultivaru.

Mráz zničil všechny rostliny, co mu přišly do cesty? Tyhle 3 věci teď udělejte, ať se rychle vzpamatují

www.nkz.cz

Jak pěstovat třešně

Často máme potřebu ovocným stromům dodávat přespříliš hnojiv, především v podobě hnoje nebo kompostu. Pravidelné dávky kompostu během jara, případně zapravení uleželého chlévského hnoje na podzim, třešním vystačí na hodně dlouho. To, co skutečně pro zrání plodů vyžadují je hlavně dostatek vody. U mnoha odrůd třešní bylo zjištěno, že při suchu a nedostatku vody začínají předčasně červenat plody. Takové plody bývají maximálně velké jako hrášek, bez vyzrání se vybarví do červena, seschnou a opadnou. Velmi náchylná je odrůda ´Schneiderova pozdní´ nebo odrůda ´Sam´. Třešeň vyžaduje 10 až 20 litrů vody na metr čtvereční a pokud toto množství nedokáže zajistit příroda, musíte vodu doplnit vy. Pro zjištění, zda je třeba zálivka je vhodné použití srážkoměru.

Samaritánka: téměř zapomenutá bylinka našich babiček. Voní po jablku a skoro nikdo ji už nezná

www.nkz.cz

Co dalšího způsobuje malou úrodu třešní

Kromě nedostatku vody, které můžeme nějakým způsobem ohlídat, je pár faktorů, které bohužel ovlivnit nemůžeme a díky tomu se musíme smířit s nižší úrodou. Neovlivníme například počasí, je-li na začátku léta studené a mokré počasí, nepočítejte s valnou úrodou třešní, většina z nich shnije a opadne.

Tyto rostliny slimákům nechutnají: vysaďte si je a budete mít od nepříjemných škůdců pokoj

www.nkz.cz

Jak se zbavit mšic na třešni

Jedním ze škůdců, kteří ovlivňují výši úrody třešní je mšice třešňová, která saje listy a svojí vylučovanou medovicí ulepí listy i plody. Jednoduchou obranou proti tomuto savému škůdci může být kromě postřiku a podpory přirozených nepřátel mšic (berušky) také silný proud vody. Toto opatření ale musíte provést včas, nejlépe před tím, než se mšice schovají na rub listu a list se stočí.

Vyzkoušejte fígl, jak se zbavit hnědých skvrn v trávníku od pejska: pomůže vám kámen ve vodě

www.nkz.cz

Jak se zbavit klejotoku: houba, která se objeví u většiny peckovin

Určitě jste si někdy na třešni, ale i ostatních peckovinách, všimli jakési hmoty, hnědožluté barvy, která vytéká z různých částí stromu. Ve většině případů se jedná o houbovou chorobu zvanou klejotok a tato pryskyřice vytéká buď ve větším množství, že na kmeni vytvoří bouli, nebo jen po kapkách. Klejotoku se už bohužel nezbavíte, houba dávno prorostla do cévních svazků rostliny a je již její součástí. Jediné, co lze dělat je, že místo napadení odříznete až do zdravého dřeva a vzniklou ránu ošetříte stromovým balzámem nebo zamažete alespoň bílou barvou. Roněním pryskyřice strom reaguje na nevhodné podmínky růstu, může to být chybná doba řezu, nevhodně zvolené stanoviště či nedostatek vody a živin.

Aztékové dobře věděli, jak pěstovat rostliny: vyzkoušejte milpu a vše ostatní nechte na přírodě

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada