Výsevy letniček a zeleniny ještě stihnete. Některé druhy můžete vysévat i začátkem června

V některých případech se i vyplatí s výsevem nespěchat a počkat, až sluneční paprsky půdu pořádně prohřejí. Semínka pak zpoždění rychle doženou a v mnoha případech i předhoní rostliny, které v růstu pozastavila chladná jarní rána.

Pozdní výsevy nejsou problém

Zatím to na extrémní sucho sice nevypadá, ale stále intenzivnější sluneční záření dokáže půdu velmi rychle vysušit. Proto je důležité, dbát na pravidelnou závlahu vysetých semen, klidně i několikrát za den. Jakmile naklíčená semínka zaschnou, k životu už je nic neprobudí. Půdu s výsevy proto můžete chránit lehkým zastíněním, ale pozor, jakmile se mladé rostlinky objeví, okamžitě zástěnu odstraňte, semenáčky vyžadují dostatek světla.

Letničkový kalendář: kdy začít s výsevem nejčastěji pěstovaných letniček

www.nkz.cz

Druhy letniček, které můžete vysévat i začátkem června

Letničky z pozdních květnových či červnových výsevů mohou zaplnit prázdná místa v květinových záhonech, která v nich vznikla například po odkvětu a zaschnutí cibulovin. Později vysévané letničky se také mnohem déle udrží v dobré kondici a na podzim, kdy většina květin už bude mít svou dobu slávy dávno za sebou, se právě tyhle květiny rozzáří nádhernými květy a vydrží kvést často až do zámrazu.

Do zadních částí záhonu vysejte semena vysokých slunečnic nebo jen o málo nižších krásenek. Do mezer mezi trvalky se nebojte vysévat měsíčky nebo vlčí máky. Tyhle květiny se zvládnou prosadit a vybojovat si své místo na slunci téměř všude.

Vyzkoušejte i černuchu, kterou v rychlosti růstu snad nikdo nepřekoná nebo brutnák a svazenku, které ocení především včelky a motýli. Brutnák i svazenka patří mezi významné medonosné rostliny, svazenka navíc obohatí půdu jako tzv. zelené hnojení.

Na okraje záhonů můžete ještě stále vysévat i lichořeřišnici, která vykvétá zářivými barvami a jejími jedlými květy pak můžete během léta zdobit dezerty i zeleninové saláty.

Založte si nádherný barevný letničkový záhon za pár korun. Zkuste Ohnivý paprsek nebo Lednickou radost. Jsou to ty nejkrásnější

www.nkz.cz

Na voňavé i chutné bylinky nezapomeňte

Ani na některé druhy rostlin, které se pěstují především pro ochucování nejrůznějších pokrmů, tedy bylinky, ještě není pozdě. Například kopr vonný dokáže klíčit a růst velmi rychle a už za 4 až 6 týdnů bude připraven ke sběru. Tou dobou budete zrovna sbírat okurky na zavařování, a tak mladý kopr jistě oceníte.

Další bylinkou s rychlým vývojem je saturejka. Ze semen ji můžete pěstovat až třikrát za sezonu. První výsev se provádí v dubnu, poslední v červenci.

Také bazalku můžete klidně začít pěstovat až na konci května nebo na začátku června. Potřebuje vysévat do hodně vyhřáté půdy a rychle pak roste.

Kopr patří mezi oblíbené byliny a byl používán již ve středověku: jednu věc vám ale nepromine. Hlavně ho nepěstujte blízko této rostliny

www.nkz.cz

Jakou zeleninu vysévat v červnu

Ředkvičky, hlávkový salát a hrášek stále považujeme za jarní zeleninu, ale už tomu tak dávno není. Ano, mohou se vysévat brzy na jaře, ale pro postupnou sklizeň se některé odrůdy mohou vysévat i mnohem později. Přímo na záhony můžete také až do poloviny června vysévat některé odrůdy mrkve nebo pórek.

Zdroj: autorský článek

Některé letničky můžete vysévat i na konci jara
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada