Jak se dělá vánoční girlanda a jak ji připevnit?
Je zcela možné, že doposud jste žádnou girlandu nejen nikdy nevyráběli, ale také ani k vánoční výzdobě nepoužili. To je ale obrovská škoda, protože právě girlandy jsou jejím základem. Girlanda se totiž hodí kamkoliv, kde chcete podtrhnout vánoční atmosféru. Krásná je třeba nad krbem, na zábradlí u schodiště či kolem vchodových dveří. Zcela jistě ji využijete také na venkovní plot, branku, kde bude vítat vaše hosty, či balkonovém zábradlí. Když ji vkusně nazdobíte, získáte nádhernou vánoční dekoraci, kterou jen tak nikdo nemá.
Na girlandu potřebujete pouze pár věcí
Srovnáme-li materiál na věnec a na girlandu, ve druhém případě toho potřebujete o hodně méně. Samozřejmě však záleží také na tom, jak okázalými dekoracemi ji chcete nazdobit. Pro klasickou, zelenou girlandu potřebujete chvojí a je jedno, jestli bude z jedle, smrku či ušlechtilá chvoj v podobě túje, cypřiše nebo tisu. Girlanda bude vždy vypadat dobře, jediná rada je, pokud ji chcete umístit někam do bytu, smrk raději pro její výrobu nepoužívejte, kvůli teplu by začal brzy opadávat.
Dále potřebujete pevný provázek, nejlépe režný, nebo hrubší drát, zahradnické nůžky a drátek na špulce (někdy se mu také říká floristický). Pak samozřejmě ozdoby a dekorace dle vlastního uvážení a finančních možností. Někdy stačí projít se po zahradě nebo po lese . Na dekorování určitě využijete tavnou pistoli a mašli.
Pozor na to, kam chcete girlandu umístit
Před samotnou tvorbou girlandy si ujasněte, zda ji chcete na zavěšení, třeba někam nade dveře či na plot, nebo na položení. Každá se totiž vyrábí malinko jinak. Rozdíl je v tom, že girlanda, kterou někam zavěsíte, musí mít dvě očka na každé straně, kdežto girlanda, která bude jen někde položená, nic takového nepotřebuje. Dále si rozmyslete, jak dlouhá by měla girlanda být, a podle toho si ustřihněte dostatečně dlouhý provázek či hrubší drát.
Jak při výrobě girlandy postupujeme
Budete-li vyrábět visací girlandu, nejlépe vám její výroba půjde třeba u dveří, kde si jedno očko provázku zavěsíte za panty a zbytek necháte viset dolů. Větvičky chvoje si nastříhejte na délku asi 10–15 cm, pak je postupně navazujte na provázek a pomocí drátu na špulce připevňujte. Větvičky si vždy buď připravte do dlaně, kterou pak provázek obejmete a připevníte drátem, nebo je přikládejte postupně.
U girlandy na položení oček netřeba
V případě, že vyrábíte girlandu, která bude ležet třeba na stole, žádné očko nepotřebujete a větvičky připevňujete stejným způsobem. Takto pokračujete až do té doby, dokud nezískáte požadovanou délku girlandy. Během připevňování větviček si hlídejte, aby girlanda byla všude stejně silná, jen tak bude ve finále krásná. Ačkoliv malé nedostatky můžete vždy zachránit vhodně zvolenou a umístěnou dekorací.
Dokončení girlandy
Jakmile máme ozeleněno až do požadované délky, drátek připevníme ke spodní straně girlandy tak, aby zakončení nebylo vidět. Dejte pozor, abyste na girlandu nenavěsili mnoho větví, potom by totiž byla příliš těžká a nevypadala dobře, protože by se příliš prověšovala. Navíc provázek by ve finále mohl pod tíhou chvojí prasknout. Bude-li girlanda viset, vytvořte druhé očko.
Jak girlandu nazdobit
To nejtěžší máte za sebou, girlanda je hotová a nyní můžete začít zdobit. Záleží na vaší fantazii, ale neměly by chybět pořádné a výrazné mašle. Co se týče zdobení, vždy se samozřejmě zdobí pouze vrchní strana, zadní část girlandy není vidět. K dekoraci se často využívají výrazné koule, ozdoby, nějaké větší šišky, třeba ze smrku. Veškeré dekorace by měly být výrazné a větší, aby v hustém chvojí nezanikly. Krásné je také sušené ovoce, jako jsou pomeranče, jablka a různé slaměné ozdoby. Chcete-li podtrhnout vánoční nádech, použijte trochu sněhu ve spreji. Někdy také jako dekorace postačí, když girlandou protáhnete světelný řetěz.
Vše na girlandu přilepte tavnou pistolí, díky čemuž získáte jistotu, že dekorace budou držet. To je velmi důležité, zvlášť bude-li girlanda venku, kde se musí počítat s nevlídností počasí v podobě větru a sněhu.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.