Co jsou jedlé kaštany a jak je upéct v troubě?
Rozdíl mezi jedlými kaštany a kaštany, ze kterých si děti rády vyrábějí veselá podzimní zvířátka, je zcela zásadní. Samotné stromy náleží každý do úplně jiné čeledi a nemají spolu nic společného. U nás velmi rozšířený strom, jírovec maďal z čeledi mýdelníkovitých, zvaný také kaštan koňský (Aesculus hippocastanea), plodí dekorativní plody, kaštany, vhodné na podzimní dekorace i na hojivé mazání, které vám pomůže od těžkých nohou. Kaštany z jírovce však jedlé nejsou.
Kaštanovník jedlý či setý
V našich krajích objevíte tento strom jen zřídka. Patří do čeledi bukovitých, společně s duby a buky. Pochází z východní Evropy, Malé Asie a z kavkazské oblasti, ale už v dobách antiky byl hojně vysazován i jinde v Evropě. Staří Řekové tyto stromy přímo uctívali a dali jim také jméno podle starého řeckého města Kastana. A staří Římané zase kaštany vysazovali všude, kde to podnebí dovolovalo.
Asi nejznámějším místem, kde u nás jedlé kaštany můžete vidět ve větším počtu, je kaštanka v Lesoparku Chomutov. Druhé oblíbené místo je pak kaštanka v Nasavrkách u Chrudimi.
- Pěstování kaštanů vyžaduje specifické klimatické podmínky. Preferují kyselé půdy, dostatek slunce a mírné zimy. Začínající pěstitel kaštanů však potřebuje poměrně velkou trpělivost, protože strom začíná plodit až po 10 až 15 letech.
Jak na domácí přípravu pečených kaštanů v troubě
Na vánočních trzích se kaštany tradičně pečou na otevřeném ohni ve speciálních pánvích s dírkami. Pouliční prodejci je potom nabízejí zabalené v papírovém sáčku, který příjemně hřeje do rukou. Pečenou pochoutku si však můžete poměrně snadno připravit i doma, ve vlastní kuchyni.
Kaštany pečte nasucho v troubě nebo na pánvi s poklicí. Jen nesmíte zapomenout na naříznutí kaštanů, protože pokud vložíte kaštan do horké trouby nenaříznutý, patrně se po pár minutách pořádně leknete. Slupka kaštanu se sama roztrhne, vydá velkou ránu a obsah kaštanu najdete rozmetaný po celé troubě. Věřte, že tohle uklízet nechcete. Proto před pečením do každého kaštanu vytvořte dva zářezy do tvaru kříže, ale i tak je raději vložte do pekáče s pokličkou. Kaštany pečte asi 20 až 25 minut při teplotě 200 °C.
Na co si dát pozor při nákupu kaštanů
V obchodech najdete kaštany vždy jen v předvánočním období. Při jejich nákupu si však dejte velký pozor na kvalitu. Kupujte jen takové množství, které sníte asi do týdne, a kaštany skladujte na chladném a suchém místě.
Jak poznat kvalitní a čerstvé kaštany?
- Kaštany musí mít pevnou, lesklou a hladkouslupku bez známek plísně.
- Pozor dejte na černé skvrny na slupce a trhliny.
- Kaštany nesmí chrastit, to by znamenalo, že plody jsou již vyschlé.
- Vyhněte se také kaštanům s drobnými dírkami, které značí napadení hmyzem.
Zdroj: vulhm.cz; jedlykastan.cz