Kdy je v roce 2024 první adventní neděle?
V letošním roce první adventní neděle, zvaná železná, připadá na 1. prosince 2024. Stále tak máte dostatek času si vše potřebné pro výrobu adventního věnce připravit. Díky tomu, že si materiál zakoupíte včas, můžete i výrazně ušetřit, protože čím blíže bude advent, tím dražší materiál v obchodech bude. Nehledě na to, že materiál již může být přebraný a vy si tak nevyberete to, co byste rádi. Pokud nevíte, do jakého stylu a barev věnec ladit, podívejte se pro inspiraci do naší fotogalerie.
Jaké svíčky patří na adventní věnec?
Možná to jediné, co budete muset zakoupit, jsou 4 svíčky, které symbolizují čtyři týdny do Vánoc, přičemž tuto dobu trvala i cesta Josefa s Marií do Betléma. Svíčky vždy kupujte silnější, vysoké a útlé svíčky nejsou na adventní věnec vhodné, ty využijete až na svícny. Pokud budete mít štěstí, svíčky často seženete ve výprodejích s výraznou slevou. Potřebujete také čtyři stojany na svíčku, tzv. bodáky, díky kterým bude zapalování svíček bezpečnější. Na tyto stojany pod svíčky nikdy nezapomeňte.
Bez korpusu se neobejdete
Stejně jako jste s námi vyráběli dušičkový věnec, budete tvořit i věnec adventní, u něhož má kruh symboliku věčného života. Slaměný korpus si buď zakoupíte, což je jednodušší a stojí kolem 30 Kč, nebo si ho vyrobíte doma. Stačí vám k tomu nějaká pružná větev listnatého keře, například svída nebo vrba, kterou stočíte do kruhu, pevně uvážete a na ní postupně přiděláváte pomocí provázku nebo drátku slámu, případně seno, tak, abyste získali odpovídající šíři. Lze zakoupit i korpus z polystyrénu, ale zde nesmíte moc utahovat jednotlivé řady chvoje. Pokud vám z nějakého důvodu vadí použití chvoje, adventní věnec má mnoho podob, korpus může být proutěný, lze použít různé stojany, samorosty, možnosti jsou různé.
Věnec nemusí být pouze z jedle
Adventní věnce se vyrábí především z jedlového chvojí, to víme všichni. Nicméně, kdo nemáte na zahradě, ani u souseda, jedli nebo douglasku, nevadí. Na druhu chvojí věnec rozhodně nestojí, použijte jinou, kterou máte doma, tzv. ušlechtilou chvoj, především z thuje, cypřiše, jalovce, tisu, mahonie, cesmíny. Zmíněný cypřiš vypadá naprosto luxusně. Nikdy nepoužívejte pro tvorbu věnce smrkovou chvoj, protože smrk vám doma v teple velmi brzy uschne a opadá.
Nezapomeňte na velkého pomocníka
Máte chvoj, korpus a svíčky, co dalšího potřebujete? Dráty, nejlépe drát na špulce, který rovněž zakoupíte, řezaný, nejčastěji zelený drát, zahradní nůžky, klasické nůžky a tavnou pistoli. Právě tavná pistole vám ulehčí práci, můžete si zakoupit pouze menší velikost, která je levnější a udělá vám stejnou službu. K tavné pistoli potřebujete náboje: silikon, díky němuž na věnci vše drží. Využijete také nějakou stuhu, nejlépe zlaté či stříbrné barvy, ze které uděláte mašli. Mašle ale není podmínkou, záleží, zda ji tam chcete, nebo ne.
Staročeský věnec je určitě nejkrásnější
Co se týče výzdoby věnce, použijte to, co máte doma. Máte-li v oblibě staročeské Vánoce, budou se vám hodit vlašské ořechy – buď celé, nebo vyloupané poloviny ořechů. Na výzdobu věnce využijete také vyloupané či celé buráky, skořápky od pistácií. Rovněž najdete-li někde venku borové šišky, ty jsou pro věnec optimální svojí velikostí, stejně tak lze použít šišky modřínové či třeba z olše. Na staročeskou dekoraci se hodí také celá skořice, sušená jablka či pomeranče. Hezké je doplnit slaměnými ozdobami a jako ozdoba se používají také umělá jablíčka, která jsou od času ráje plody života. Máte-li naopak raději blýskavou výzdobu, plnou flitrů a různých kuliček a „cinkrlátek“, použijte to samé jako u staročeské dekorace, ale přidejte dostatek kuliček, hvězdiček a zvonečků, které jsou plné třpytících se flitrů. Takové dekorace běžně zakoupíte v obchodech.
Letošní barva Vánoc je fialová
Jediné, co je asi dobré zvážit, je barva věnce. Tradičně je věnec laděný do barvy červené, protože upomíná na krev Kristovu prolitou za spásu světa. Výběr barvy samozřejmě záleží na vás a nenechte se zmást tím, že někdo každým rokem vyhlásí novou barvu roku. Mimochodem, pro rok 2024 je trendem barva fialová. Nekombinujte ale příliš mnoho barev, mějte jednu základní, nejčastěji červenou, zelenou, modrou či hnědou, a k tomu už jen dodejte vhodné doplňky, k červené se hodí zlatá, k zelené bílá atd.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.