Starček přímětník: žlutá hrozba, která zabíjí. Při manipulaci s ním se vždy chraňte rukavicemi

Změna klimatu mu vyhovuje

Starček přímětník (Senecio jacobaea) je rostlina s drobnými, žlutými květy, která roste na pastvinách a loukách a miluje sucho a teplo. Právě díky stávajícímu a oteplujícímu se klimatu se starček více šíří a velmi se mu daří. Ačkoliv je to rostlina fotogenická a velmi hezká, především pro koně, ovce či jiný dobytek, který se živí na pastvě, bývá její konzumace smrtelná. Nebezpečná je i pro lidi, stačí pouhá manipulace s ní.

Bez černý je opravdovým požehnáním: vyrobte si vynikající bezinkové víno podle našeho receptu.

www.nkz.cz

Jak starček vypadá

Starček je poměrně bohatý rod a jen u nás roste kolem 18 druhů. Patří do čeledi hvězdnicovité a typickým znakem této čeledi je květenství zvané úbor, které má třeba kopretina. Starček v prvním roce vytvoří přízemní růžici listů, ve druhém roce vykvete žlutými květy a dorůstá do výšky od 30 do 100 cm. Problém je, že starček je velmi adaptabilní, takže roste v podmínkách, kde se jiným rostlinám nemusí příliš líbit.

Sklizeň máku musí být provedena správně, jinak se výrazně sníží jeho skladovatelnost: u hleďáků je sklizeň odlišná

www.nkz.cz

Jak se žlutá smrt šíří

Po odkvetení žlutých květů se začnou tvořit plody se semínky. Plodem starčeku je nažka s chmýřím, stejně jako je tomu třeba u pampelišky. A právě díky ochmýřeným nažkám jsou semínka pomocí větru roznášena do širokého okolí a dokážou se velmi rychle šířit. Takže ačkoliv rostlina samotná má dvouletý cyklus, tak na konci svého života dokáže vyprodukovat tisíce semen, která se šíří do svého okolí.

Nejkrásnější keř pochází z Číny: zimolezka je sestra zimolezu a oživí každou zahradu

www.nkz.cz

Proč je starček nebezpečný

Ačkoliv se to na první pohled nezdá a starček vypadá jako naprosto běžná bylina, tato rostlina s sebou přináší velké riziko. Obsahuje totiž celou řadu jedovatých alkaloidů, které se po pozření usazují hlavně v játrech a díky tomu pak způsobují celkový kolaps organismu a nervové soustavy.  Odborníci uvádí, že smrtelně nebezpečný je hlavně pro koně a selhání jater se u nich nazývá tzv. žďárská choroba koní. Toxicita rostlin je tak vysoká, že i při pouhé manipulaci dochází k nepříjemným vyrážkám, takže pokud jej chcete vytrhnout či brát do ruky, doporučují se ochranné rukavice či dokonce ochranná rouška na ústa.

Na slivoních často řádí tito dva roztoči: jako ochrana stačí jedna triviální věc, která vás vůbec nic nestojí

www.nkz.cz

Starček je toxický i po usušení

Díky změně klimatu se starček velmi rychle šíří, a to nejen na Plzeňsku, jak bylo uvedeno v médiích. Odborníci se ho snaží z naší přírody vymýtit, ale je to běh na dlouhou trať. Jelikož se starček vyvíjí ve dvouletém cyklu, tak v prvním roce, kdy vytvoří pouze listovou růžici, si ho na louce či pastvině nemusíte ani všimnout. Zpozorujete ho většinou až ve druhém roce, v červnu, kdy začíná kvést žlutými květy. Problém však nastává ve chvíli, kdy se pastvina v prvním roce poseče, usuší a listy starčeku jsou již součástí sena. Již v prvním roce rostlina obsahuje dostatek hořčin, které mají neblahý vliv na organismus zvířete. Takže i kontaminované seno starčkem je velký problém pro chovatele. Jestliže seno odebíráte od jiného pěstitele, vždy se seznamte s druhovou diverzitou dané lokality, jen tak svá zvířata ochráníte.

Málo slunce a vlhko: 3 vysoké trvalky, které rozjasní tmavší kout zahrady

www.nkz.cz

Nebezpečné jsou i další druhy

Rod starčků je rozmanitý a i ostatní druhy jsou velmi toxické, týká se to třeba běžného starčku  obecného (Senecio vulgaris), dále starček jarní (Senecio vernalis), starček vejčitý (Senecio ovatus) nebo třeba starček úzkolistý (Senecio inaequidens). Pokud tedy jste vlastníky pastviny, které spásají nejen koně, nikdy výskyt těchto druhů netolerujte. Problém je, že starček je natolik houževnatá rostlina, že často odolá i herbicidům, takže nejspolehlivější je mechanická likvidace rostlin. Je důležité starček vytrhnout i s kořeny a rostliny spálit. Jeho likvidace je náročná a vždy při manipulaci ním používejte ochranné rukavice, v případě, že již kvete se doporučuje ochranná rouška, protože problémy může způsobit i jeho pyl, který byste neměli vdechnout.

Starček přímětník je smrtelně nebezpečný, neroste někde u vás?

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada