Kam na výlet s Naší krásnou zahradou: navštivte Kuks, barokní klenot s voňavou bylinkovou zahradou

V Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov, najdete rozsáhlý komplex barokních budov, Kuks, který je proslulý hlavně monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, a také sochařskou výzdobou od slavného Matyáše Bernarda Brauna. V Kuksu najdete řadu soch z jeho dílny, především soubor soch, představujících lidské ctnosti i neřesti. Tak trochu ve stínu těchto mistrovských děl pak stojí zdejší bylinková zahrada, která však také rozhodně stojí za návštěvu a místní lékárna U granátového jablka. Najdete tu i ovocné sady se starými odrůdami jabloní, hrušní a třešní. 

Národní kulturní památka Kuks není zámek

Národní kulturní památka, Kuks, bývá občas nesprávně označována jako zámek, ale jedná se o barokní areál, soubor několika barokních objektů. Na druhou stranu i zámek býval kdysi součástí areálu, ale objekt zámku byl zbořen v roce 1901. Stával na levém břehu Labe a jednalo se o dvoupatrovou budovu obdélníkového půdorysu.

Kdo nechal postavit barokní areál v Kuksu

Barokní areál v Kuksu byl založen na počátku 18. století hrabětem Františkem Antonínem Šporkem. Na vzhledu areálu se podíleli především architekt Giovanni Batista Alliprandi a sochař Matyáš Bernard Braun.

Dnes je nejznámější součástí největšího barokního areálu v Česku tzv. hospitál. Jednalo se vlastně o vyhlášené lázně, kde o vojáky pečoval řád milosrdných bratří. V hlavní hospitální chodbě najdete nově restaurovaný cyklus nástěnných maleb, nazvaný Tanec smrti. Monumentální budovu zdobí i sochy Ctností a Neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna, umístěné na terase před hospitálem.

Další budovou je kostel Nejsvětější trojice a součástí areálu je i barokní lékárna U granátového jablka, která se dochovala v původní podobě. Hned u vstupu vás uvítá roh jednorožce a dozvíte se tu například k čemu je dobrá dračí krev, račí oči nebo prášek z lebky oběšence.

Známý je také Betlém, unikátní sochařská rezervace plná děl barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna v kukském údolí.

Bylinková zahrada v Kuksu

Volně přístupnou bylinkovou zahradu najdete za budovou hospitálu. Vznikla na počátku 18. století, kdy se zde pěstovaly léčivky pro potřeby lékárny U granátového jablka, ale také zelenina pro potřeby kuchyně v hospitálu. Po druhé světové válce význam zahrady upadal a zahrada přestávala sloužit svému původnímu účelu. V letech 2013-2015 však prošla rozsáhlou rekonstrukcí, spolu s celým areálem Kuksu.

Do zahrady vejdete průchodem z nádvoří, nad kterým je umístěna socha Polyféma. Tato socha v sobě dříve mívala strojek, skrze který protékala voda a strojek hrál melodii. Dnes už si můžete všimnout jen otvoru v zádech sochy, který po strojku zbyl.

Dominantu zahrady tvoří socha Křesťanského bojovníka z dílny Matyáše Bernarda Brauna z roku 1732, která původně stála v Braunově Betlému. Středovou cestu zahrady lemuje třináct soch svobodných umění, živlů a ročních dob od Bartoloměje Zwengse.

Krásu bylinkové zahrady umocňují i fontány s vodotrysky a zahradní domek, který slouží k sušení zde pěstovaných bylin. Ty rostou ve čtvercových záhonech, do kterých je zahrada rozdělena. Najdete tu nejrůznější byliny a léčivky. Dohromady se tu zahradníci starají o 144 záhonů. Součástí zahrady je i skleník, ve kterém se pěstují exotické rostliny, především citrusy a také ovocné sady.

Důležité informace na cestu

  • Záchytné parkoviště leží asi 15 minut volné chůze od barokního areálu a vybírá se zde parkovné, 60 Kč za auto a 150 Kč za autobus.
  • Interiéry i exteriéry areálu jsou bezbariérové, s výjimkou Šporkovské hrobky.
  • Vstup se psy na vodítku je do areálu povolen, do interiérů hospirálu však ne.
  • Občerstvení zajišťuje Hospoda Na Sýpce v těsném sousedství památky nebo Lavander Kuks, hned za bylinkovou zahradou. Nedaleko záchytného parkoviště najdete Lori Gafé a cestou k Betlému se můžete občerstvit ve Šporkově mlýně.

Zdroj: Autorský článek s využitím vikendotevrenychzahrad.cz; zkuskuks.cz

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada