Nejstarší botanická zahrada v České republice, která překročila již 125 let věku, se nachází v Liberci a kromě venkovních expozic je tvořena deseti pavilony ve tvaru rostlinných buněk. Sbírková flóra se zde nachází na úctyhodných 3500 metrech čtverečních. Botanická zahrada Liberec se stará o nejpestřejší soubory exotických rostlin v České republice. Ročně ji navštěvuje kolem 50 000 lidí. Architektonicky ojedinělý skleníkový areál naprojektoval již zesnulý Ing. arch. Pavel Vaněček. V deseti pavilonech je prezentováno 14 rozličných botanických témat. Při jejich tvorbě byla spojena odborná geobotanická hlediska se zahradním uměním. Uspořádání rostlin uvnitř pavilonů je většinou stylizováno dle vzorů přirozených stanovišť a zvolený sortiment zahrnuje příslušné životní formy rostlin.
Pavilon velkých kaktusů: Typická americká čeleď kaktusovitých je zde zastoupena opravdu monumentálními zástupci, doplněnými jejich průvodními druhy jako jsou agáve, tillandsie či bromelie.
O kvalitách „svého dítěte“ se pro Český rozhlas rozhovořil dnes již bývalý ředitel botanické zahrady RNDr. Miloslav Studnička, CSc. V letošním roce došlo po dlouhých 30 letech k výměně vedení botanické zahrady, kdy pomyslné žezlo převzal pan Václav Lenk.
„Naše botanická zahrada je takovým azylovým domem pro ohrožené druhy rostlin. V obrovském sortimentu tvoří silně a kriticky ohrožené druhy 30%. Hlavní význam má zahrada v budování vzdělanosti k přírodovědě. Aby návštěvníci nedostali jen pohled na hezké expozice a zajímavé rostliny, ale aby odešli o něco chytřejší a vnímavější k přírodě.“
Ačkoliv je zahrada nejstarší v ČR, neusnula na vavřínech a neustále se vyvíjí. Architektura skleníků od Ing. arch. Pavla Vaněčka, stará 22 let, je považována v Evropě za avantgardu.
„Neustálým zlepšováním automatizace a vytvářením umělých podmínek, můžeme pěstovat i velmi vzácné exempláře. Takovým příkladem je tropická masožravá rostlina z jediné lokality na světě na Borneu z hory Kinabalu 3000 m n.m., která vyžaduje stoprocentní vlhkost.“
Zaměstnanci zahrady z rozsáhlé sbírky vybírají každý den nejhezčí kvetoucí exempláře orchidejí a díky tomu můžete zažít například celoroční variabilní výstavu kvetoucích orchidejí.
Sbírka masožravých rostlin je chloubou zahrady. Jak ale masožravé rostliny v zahradě živí?
„To je to nejmenší. Masožravé rostliny vesměs mohou žít bez kořisti. Ona je v podstatě pouze zvýhodňuje, pomáhá jim, ale dá se bez toho žít. Díky zeleni listové si dokážou rostliny vyrobit energii dost dobře i samy. Láčkovky nám v zahradě pomáhají s bojem zdomácnělých amerických švábů, kteří v noci škodí (okusují například poupata orchidejí). Láčkovky dokáží tento hmyz nalákat a redukovat jeho populaci“, pochvaluje si Miloslav Studnička.
Kromě pavilonu s masožravými rostlinami naleznete v zahradě pavilon akvárií se sladkovodními i mořskými živočichy a rostlinami. Unikátním zážitkem je tropický pavilon s Viktorií královskou.
Kromě pavilonu s masožravými rostlinami naleznete v zahradě pavilon akvárií se sladkovodními i mořskými živočichy a rostlinami.
Zahrada má otevřeno každý den, v zimním období od 8 do 16 hodin. Vstupné pro rodinu činí 320 korun českých. Senioři ve věku 65 let nebo více budou mít po celý prosinec r. 2022 vstup zdarma. Na Štědrý den bude vstup zdarma pro všechny návštěvníky.
Přejeme Vám krásný zážitek!
Zdroje: botaniliberec.cz, regiony.rozhlas.cz