10 věcí, které jste o banánech možná ani nevěděli: hlavně je nedávejte do lednice a při nákupu si dejte pozor na jedovatého banánového pavouka

Banánovníky se sice nejvíce pěstují v dalekých zemích, ale u nás tak nějak zdomácněly a bereme je už jako takový standard. Přitom bývaly doby, kdy právě toto ovoce se u nás prodávalo spíše pod pultem. Banány rostou na banánovníku (Musa sp.), přičemž tyto rostliny dosahují jak nízkého, několik desítek metrů, tak i vyššího vzrůstu, přičemž jsou i banánovníky dosahující výšky až 16 metrů. Banánovník má zelené, kožovité a velké listy, které vyrůstají přímo z nepravého kmene. Plodem je banán, což je dle odborné terminologie tzv. epigeická bobule.

Věděli jste, že…

1. První zmínky o banánech byly nalezeny v buddhistických textech z roku 600 př. n.l.

2. Na banánech si prý pochutnával makedonský král a dobyvatel Alexandr Veliký během své výpravy do Indie v roce 327 př.n.l.

3. Banánovník patří mezi nejvyšší byliny světa

4. Všechny plantáže na světě nejčastěji pěstované odrůdy Cavendish pocházejí z jedné jediné rostliny

5. Jako panamská nemoc je označována zákeřná houbová choroba, která se masově šíří v jihovýchodní Asii

6. V domácích podmínkách lze dobře pěstovat zakrslé odrůdy, např. Dwarf Cavendish, která dorůstá pouze do výšky 120 cm

7. Při pěstování v bytě se prvních květů dočkáme za dva až čtyři roky, jakmile rostlina odplodí, odumře

8. Dužina banánu obsahuje 75 % vody a cca 20 % cukrů a vitamíny C, E a vitamíny ze skupiny B

9. Banány rostou v trsech, které mohou vážit až 60 kg

10. Banány patří mezi tzv. klimakterické plody, které je možno nechat uměle dozrát a během několika dnů je ze zeleného banánu banán nažloutlý

Proč banány nepatří do lednice

Pokud kupované banány dáváte do lednice, děláte velkou chybu a moc dlouho vám nevydrží. Banány, které se k nám dováží, jsou sklízené tak, aby dozrály během dopravy. Během přepravy se teplota o něco snižuje, což má za následek prodloužení životnosti, nikdy ale nesmí klesnou pod 13,5 °C. Nezralé banány se skladují v tlakových komorách, kam se umístí celé nerozbalené krabice s banány a díky vysoké koncentraci plynného fytohormonu etylenu, řízené teplotě a vlhkosti se urychlí celý proces zrání. Pak jsou expedovány do obchodů.

Pavouci ukrytí v trsu banánu: pravda či lež?

Určitě jste již někdy slyšeli, že někdo v nějakém supermarketu nalezl mezi trsy banánů jedovatého pavouka. Ačkoliv to vypadá podezřele, věřte, že se to stát opravdu může a také již několikrát stalo. Naštěstí je toto shledání velmi vzácné. Pojmenování banánový pavouk si vysloužil druh palovčík brazilský, který se může ukrývat v trsu banánu. Pochází z tropické oblasti Jižní Ameriky a dorůstá docela velké velikosti (vč. nohou 16 cm), takže si ho nejspíše všimnete. Nicméně, může být velmi nebezpečný až jedovatý a bez podání protilátky se tvrdí, že jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné. Mnohem častěji se však mezi banány může vyskytovat pavouk jménem maloočka lovecká (vč. nohou 12 cm). Je sice také jedovatá, ale její jed není pro člověka nebezpečný, prý je to stejné, jako by vás kousl mravenec. Maloočku si můžete prohlédnou v naší, pražské ZOO, kde ji chovají. Nicméně, pokud budete kupovat banány, dobře si prohlídněte trs, zda tam přece jen není nějaký ten nechtěný návštěvník.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.