Jilmy (Ulmus sp.) bývají buď vyšší stromy nebo jen keře, nicméně v současné době sortiment nabízí mnoho krásných kultivarů, které jsou často pěstovány na kmínku a svojí velikostí se hodí do každé zahrady. Mnohdy i pro pěstování v nádobách klidně někde na balkoně, takže i když bydlíte v bytě a máte k dispozici pouze balkon, i vy můžete pěstovat jilm. Jilmy se obecně vyznačují velkou regenerací, tzn., že pokud třeba omrznou nebo jsou poškozené nějakým škůdcem, zvládnou zregenerovat sami. Ale pokud objevíte, že mu najednou začínají usychat větve a listy, které zůstávají na stromě, buďte na pozoru, v tomto případě může být na vině napadení tou nejčastější a zároveň nejhorší houbovou chorobou, která jilmy napadá.
Grafióza dokáže strom zlikvidovat
Grafióza jilmů je houbová choroba, kterou šíří podkorní hmyz, především bělokazi nebo třeba kůrovci. Právě hmyz přenáší houbu na svém těle v podobě výtrusů a tím, jak se dokážou přemisťovat ze stromu na strom houbu šíří. Houba ucpává cévní svazky stromu a zamezuje tak protékání mízy, díky tomu strom nebo jen jeho část, postupně uhyne. Jeho úhyn ale může trvat i několik let, ne vždy totiž houba infikuje všechny větve a pokud jilmu trochu pomůžeme, lze jeho život prodloužit.
Jak grafiózu poznáte
Napadení jilmu houbou poznáte tak, že prosychají celé větve v koruně a suché listy zůstávají viset na stromech. Symptomy jsou patrné hodně v období od června do července. Postižené větve následně odumřou a postupně odumírá celá koruna. Častá je také tvorba výmladků u paty kmene nebo pod uschlými částmi stromu.
Jak ochránit jilm proti grafióze
Chcete-li prodloužit život stromu, jakmile se grafióza objeví, začněte odřezávat napadené části větví hluboko až do zdravého dřeva, kde už není tmavý proužek lýka. Tuto řeznou plochu ošetřete, například stromovým balzámem nebo alespoň latexem. Dalším krokem, jak strom uchránit proti napadení grafiózou je, omezit výskyt přenašečů houby, což je hmyz, a to třeba nějakými lepovými deskami. Jde o to, aby se brouci nedostali pod kůru, pomáhá třeba i nátěr kmene.
Záchrana v podobě nových kultivarů
Naštěstí, šlechtitelé nelení a v nabízením sortimentu lze zakoupit již kultivary jilmů odolných vůči napadení touto chorobou. Mezi ty nejkrásnější, které se uplatňují jako solitéry, patří kultivar ´Pendula´, který dorůstá maximálně do výšky 5 metrů a vyniká kaskádovitě převislou korunou. Hodí se tak do předzahrádky, k terase nebo k nějakému sezení, zkrátka tam, kde na něj dobře uvidíte, protože u jilmu je vždy nač se dívat.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.