První sušené tobolky vanilky daroval Španělům již v roce 1520 aztécký vládce Montezuma. Právě tento vládce pohostil Evropany nápojem, který kromě kakaa obsahoval pro nás zatím neznámou chuť nějakého koření a tím kořením byla vanilka.
Vanilková zmrzlina je základ
Uvádí se, že nejvíce vanilkové zmrzliny se konzumuje na Floridě, Novém Zélandu a v Sydney, přičemž na Novém Zélandu ji mají vylepšenou přídavkem kousků medových pláství. Ani my v konzumaci vanilkové zmrzliny nejsme určitě žádní zelenáči, a právě vanilková zmrzlina i u nás patří k těm nejoblíbenějším. Důvodem této závislosti je vanilin, látka, která má tu neodolatelnou chuť na svědomí. Lékárníci dokonce pomocí vanilky maskovali hořkou chuť některých léků. Ale nejvíce se vanilka přidává do potravin, čokolád a pudinků, ale i do zubních past či parfémů. Vanilková vůně je oblíbená také v aromaterapii. Pravá vanilka je však dražší, takže mnoho lidí volí levnější variantu v podobě vanilinového cukru, což s tou pravou vanilkou nemá moc společného.
Vanilka je nádherná orchidej
Pokud byste se ocitli třeba na Madagaskaru nebo postačí v některém z našich tropických skleníků, který je u většiny našich botanických zahrad, vanilku můžete vidět na vlastní oči. Vanilka s botanickým názvem Vanilla planifolia je jediný druh, který se pěstuje pro komerční účely. Je to popínavá orchidej s delšími, tuhými a tmavými listy, která se odkáže pnout do velké výšky. Má krásné květy, ale nás zajímají hlavně její plody. Nesprávně se její plod označuje jako vanilkový lusk, nicméně se po botanické stránce jedná o vanilkovou tobolku a jedná se o jedno z nejdražších koření na světě. Je to dáno problematickým opylováním, které se často musí dělat ručně, protože není dodatek přirozených opylovačů.
Opylování vanilky zajistí kolibřík
V původní oblasti výskytu, což je Madagaskar či Mauricius je přirozené opylování zelených květů vanilky zajištěno jejími přirozenými opylovači kolibříky. Ale, jakmile se vanilka rozšířila i do jiných částí světa, kolibříků ubývalo a nebyl nikdo, kdo by květy opyloval. V takovém případě tak nezbývá nic jiného, než každou rostlinu ručně opylovat přerušením přepážky mezi tyčinkou s pylem a bliznou stisknutím za pomocí speciální špejle vložené do každého květu a tento způsob opylování se provádí doposud. Dělníci pracující na plantážích s vanilkou musí rostliny neustále kontrolovat, protože orchidej kvete jen 24 hodin a pouze v této době lze umělé oplodnění květů provést. Kromě kolibříků dokážou květy vanilky opylovat také včely rodu Melipona. Právě díky nedostatku opylovačů a nutnosti ručního opylování rostlin je důvod, proč je toto chutné koření tak drahé a hledají se různé náhražky. Nicméně nahradit něco tak výjimečného, jako je právě vanilka, je velmi těžký úkol.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.