Divizna: proč a jak ji sbírat

Divizna velkokvětá je dvouletá rostlina, která roste v sušších osluněných půdách. V prvním roce vytvoří přízemní růžici měkkých stříbřitě plstnatých listů, které na podzim uschnou. Na jaře druhého roku ovšem vyrostou znovu a s nimi i vysoká lodyha s květy, které kvetou od července do září. Po vysemenění rostlina odumře.

Čaj z diviznových květů
Info ikona

Čaj z divizny napomáhá vykašlávání a léčí suchý kašel.

Foto: Shutterstock

Divizna proti kašli i nachlazení

Účinky diviznových květů pomáhají především při kašli, zejména u dětí podporují vykašlávání a tlumí křeče průdušek a průdušinek. Užívá se i při bronchitidě, laryngitidě a bronchiálním astmatu a jelikož tiší bolest, přidává se spolu s heřmánkem do průduškových čajů a čajů při nachlazení. Rostlina působí také močopudně a uvolňuje křeče trávicího systému, proto se podává při zánětech žaludku, střev či jícnu a při poruchách zažívání spojených s průjmy.

Zevní léčba diviznou není častá, ale má ochlazující a vysušující účinek. K hojení bércových vředů a ran se využívají například kašovité obklady z květů, k oplachu hemeroidů nálevy a na otoky se přikládají obklady máčené v odvaru ze sušených listů nebo čerstvé listy potřené teplým olejem.

Květy divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum)
Info ikona

Květy divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum)  se snažte usušit za jediný den. Využít můžete přímé slunce i umělý zdroj tepla.

Foto: Shutterstock

Sběr a sušení diviznových květů

Diviznové květy se rozvíjejí přes noc, za svítání jsou plně rozvinuté a v poledne už odkvétají a opadávají. Květní koruny s tyčinkami a bez kalichů se proto sbírají pouze za slunného dopoledne. 

Nejlepší je usušit květy na přímém slunci během jednoho dne. Doporučuje se je rozprostřít na papír či plech černé nebo tmavé barvy, která přitáhne sluneční paprsky. V troubě se suší při teplotě do 60 °C.

Správně usušený květ divizny si musí ponechat původní barvu, měl by vonět a chutnat po medu a při promnutí v ruce chrastit. Usušené květy se skladují v dobře uzavřeném polypropylenovém sáčku, aby nenatáhly vlhkost a neztmavly, a na suchém a tmavém místě.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada