Konec zahradničení v potu tváře: zkroťte pocení čajem ze šalvěje nebo obkladem z pískavice

Nejdřív byste ale měli vědět, že pocení je pro vaše tělo důležité. Pokud se nechcete chladit vyplazeným jazykem, tak jako jsou nuceni to dělat psi, buďte za svoje potní žlázy vděční. Pravdou však je, že pocení může být obtěžující. Zejména v horku, při námaze nebo při stresu se člověk potí více, hlavně v podpaží, na dlaních, chodidlech, ale i v tříslech. Rozkládající se pot navíc páchne, protože se v něm množí bakterie, příp. kvasinky. Nepropadejte ale panice, a kromě návštěvy drogerie nebo lékárny zvažte i řešení přímo ze zahrady. 

Bylinky ze Středomoří prospívají i v české zahradě

www.nkz.cz

Šalvějový čaj působí proti pocení hned dvakrát 

Šalvěj lékařskou netřeba představovat. Má mnoho předností, mj. i schopnost regulovat jak potní žlázy, tak nervový systém, který produkci potu řídí. Vyzkoušejte šalvějový čaj: čajovou lžičku sušených šalvějových listů (sklizených před rozkvětem během května nebo června) zalijte 150 ml vroucí vody, nechte 10 minut luhovat a po přecezení vypijte. Denně můžete vypít až tři takovéto šálky teplého nebo studeného čaje. 

Šalvějová koupel zabírá nejen na zpocené nohy 

Proti pocení nohou se doporučuje šalvějová koupel. Tentokrát použijte pět polévkových lžic sušené šalvěje, a v lavoru ji zalijte 2 l horké vody. Po ochlazení na snesitelnou mez do vody ponořte svá chodidla a nechte je v ní do úplného vychladnutí koupele. 

K vnějšímu použití se doporučuje i šalvějový olej, který můžete koupit buď koncentrovaný a pak ho ředit, nebo si pořiďte rovnou šalvějový sprchový olej. Čistý šalvějový olej ale nikdy nepoužívejte vnitřně

Osm bylinek pro lepší usínání a spánek

www.nkz.cz

Potní žlázy zklidní i obklad ze semen pískavice

Pískavice řecké seno je jednoletá bobovitá bylina, jejíž semena se používají v kuchyni i léčitelství. Pokud pískavici nepěstuje, což asi ne, seženete semena nejsnáze v obchodech s kořením nebo bylinkami

Semena pískavice obsahují látky, které mají mj. uklidňující vliv na potní žlázy. Uvařte je proto na kaši a tu rozetřete na plátěný kapesník nebo šátek, kterým pak oviňte potící se nohy, příp. ruce. Obklad aplikujte ráno a večer a nechte působit asi půl hodiny. Buďte ale trpěliví, protože první účinky se projeví nejdřív za 14 dnů. 

Při nadměrném pocení pomáhá vitamin C

S aklimatizací na vysoké letní teploty moc dobře pomáhá vitamin C. Pokud tedy v horku trpíte nadměrným pocením, snaže se každý den pokrýt denní potřebu tohoto vitaminu. Lepší je samozřejmě v přirozené podobě než ve formě pilulek. Při návalech potu za horka proto jezte ve zvýšené míře čerstvé ovoce. Pozor, příjem vitaminu C až 25 % snižuje kouření! 

Jak se vyhnout nachlazení? Choďte více ven a více se pohybujte

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada