Kysané zelí obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a dalších látek, které mj. zvyšují imunitu organismu. Už naši předkové se na zimu vždycky zásobili zelím našlapaným do kádí, které jim pak vydrželo až do jara. Každá rodina měla vlastní recept a oblíbené bylo i pití šťávy z kysaného zelí. Jak si tedy zelí naložit?
Krouhárenské odrůdy zelí
Předně je dobré vědět, že ne každé zelí se hodí k nakládání. Některé odrůdy (’Juna’, ’Sláva’, ’Murdoc’) jsou vhodné jen pro přímou konzumaci, jiné k dlouhodobému uskladnění (’Polar’, ’Trvalo’). Ke krouhárenským odrůdám určeným k nakládání patří např. ’Pourovo polopozdní’, ’Pourovo pozdní’ nebo ’Pourovo červené’. Ke krouhání i k uskladnění lze použít také odrůdu ’Ruby Perfection’.
Pokud tedy plánujete pěstovat v příští sezoně zelí, rozvrhněte si, jaké množství zelí budete chtít naložit a kolik hlávek po sklizni uložit do sklepa.
Jak si doma naložit zelí
Nakládání zelí je jednoduché, nejdřív si ale všechno umyjte: nůž, krouhač, pracovní plochu, hrnec na promíchání zelí, sklenice i vlastní ruce. Zelí pak rozčtvrťte, odstraňte z něj košťály a nakrouhejte ho. U menšího množství zelí to zvládnete nožem, u většího použijte krouhač. Zelí pak v hrnci promíchejte se solí a kmínem. Vše nechte 3 hodiny odstát a pak ochucené zelí napěchujte do připravených sklenic. Zelí přitom co nejvíc stlačujte, aby pustilo šťávu a ve sklenici bylo co nejméně vzduchu. Sklenici neplňte úplně celou – zelí se mírně zvedne.
Sklenice následně zavíčkujte a postavte na tác, na nějž bude moct unikat případná přebytečná tekutina. Pokud by se během kvašení zelí naopak tekutiny nedostávalo, stačí svařit vodu se solí (20 g/l), nechat ji vychladnout a zelí roztokem přelít. Zelí nechte kvasit při pokojové teplotě a v temnu, a to týden až 10 dnů. Tehdy už proces kvašení zpomalujte, a sklenice proto můžete přesunout do chladu.