Jak ukazují zkušenosti staré i pár století, některé léčivé byliny spolehlivě pomáhají, přestože jejich účinky dosud nebyly prozkoumány a vysvětleny moderní vědou.
Nejčastější bylinné odvary
Nejrozšířenější domácí používání léčivých bylin je v podobě horkých bylinkových čajů – odvarů. Stačí zalít horkou vodou dvě lžičky čerstvých nebo sušených bylin, nechat asi deset minut zakryté luhovat, aby se stoupající párou neunikly cenné silice, a co nejteplejší vypít. Kopřivy například pomáhají při problémech s močovými cestami. Heřmánek udělá dobře při žaludečních obtížích, yzop při kašli a máta zklidní a uleví při křečovitých stavech.
Ne všechny rostliny, které najdeme při procházce jsou léčivé, bohužel se mezi nimi najdou u skuteční zabijáci, znáte je opravdu dobře?
Náročnější bylinkové čaje
Příprava jiných částí bylin je o něco náročnější. Než si přichystáte fenyklový čaj proti trávicím neduhům, musíte v hmoždíři rozdrtit lžíci usušených semen a teprve pak zalít šálkem vroucí vody a 15 minut louhovat. Léčivé substance obsahuje také kořen omanu pravého. K přípravě nápoje proti kašli použijte pět gramů sušeného kořene na litr vody a nechte 10 minut vařit. Poté slijte a čaj vypijte během dne ve čtyřech dávkách.
Obklady a masti z léčivých bylin
Obklad z kostivalu lékařského pomáhá při podvrtnutí a pohmoždění. V litru vody vařte 10 minut přibližně 100 gramů nadrobno pokrájeného kořene. Proti bradavicím a kuřím okům pomáhá mast připravená z 10 mililitrů žlutého mléka vlaštovičníku většího pečlivě vmíchaného do 50 gramů vepřového sádla. Nanáší se denně na postižená místa.
Bylinné výluhy za studena
Z kůry dřevin se připravují výluhy zastudena. Jako prostředek proti horečce, bolestem hlavy nebo revmatickým obtížím poslouží dvě čajové lžičky nadrobno nasekané vrbové kůry zalité dvěma šálky vody. Nechte luhovat celou noc, následující den slijte a vypijte ve dvou dávkách.