Kdy je potřeba stavební povolení na garáž nebo přístřešek na auto. Záleží na více faktorech a okolnostech

Garáž nebo přístřešek? Co je lepší

Budeme-li uvažovat jako architekti, přístřešek se do zahrady či předzahrádky hodí určitě více, než zděná nebo dokonce plechová garáž. Chrání auto před deštěm, sluncem i sněhem a díky tomu tak odpadá to nepříjemné odstraňování sněhu z auta. Mokré auto díky lepšímu přístupu vzduchu pod přístřeškem také rychleji uschne a minimalizuje se nebezpečí koroze, což v případě garáže může být někdy problém. Navíc, přístřešky jsou lehčí a většinou i levnější na zhotovení, ve srovnání s garáží.

Přístřešek na auta má své výhody

Přístřešky pro auta jsou stavebně jednoduché a můžete si je postavit dodatečně, jste-li alespoň trochu manuálně zruční, s partou kamarádů si ho zvládnete postavit sami, nebo si ho necháte postavit na míru a vybavíte si ho tak, jak potřebujete. V některých případech je ale lepší nechat si přístřešek dodat a postavit od odborné firmy, která nejen, že dodá povinné statické osvědčení, ale zároveň nese za svou práci i záruku. Jestliže si na stavbu troufnete sami, musíte si tento statický posudek na hotovou stavbu zajistit, což vám může zvýšit původně plánované náklady. Pokud vám po stavbě domu chybí peníze, prozatím bohatě postačí, když vybudujete jen cestu a parkovací plochu a přístřešek postavíte až ve chvíli, kdy na tom finančně budete lépe.

Jak velký má být přístřešek?

Rozhodnete-li se pro stavbu přístřešku pro auto, počítejte s plochou pro jedno auto minimálně 500 x 230 cm, přičemž sloupy podpírající střechu musí být umístěny vně hranic této obdélníkové plochy. Z hlediska praktičnosti je ale lepší, pokud je parkovací plocha větší, díky tomu pro vás bude pohodlnější vystupování a nastupování do auta, vykládání nákupu atd. Výška garážového přístřešku je pak omezena na 300 cm, přičemž pro normální auto bohatě postačí výška 200–210 cm.

Neznalost zákona neomlouvá

První, co budete potřebovat, pokud budete mít přístřešek u hranice pozemku se sousedem, je jeho souhlas. V některých případech se dokonce sousedé společně domluví a postaví jeden společný přístřešek a podělí se tak o náklady. Přístřešek pro auto je stavba a podle stavebního zákona nemusíte na něj mít stavební povolení, pokud však nepřesáhne plochu 25 m2 nebo výšku 5 m. Co ale mít musíte je územní souhlas stavebného úřadu. Problém může nastat při umístění přístřešku, kdy je nutno dodržet minimálně 2 metry od hranice pozemku, přičemž pokud se na tom se sousedem domluvíte (nejlépe písemně), může být tato vzdálenost menší. Je-li třeba další výjimka ze zákona, obraťte se o potvrzení na místní stavební úřad.

Zelená střecha přístřešku má své podmínky

Střecha zarostlá zelení je, obzvláště ve městě, samozřejmě vždy velmi vítaná a žádaná. Zelenou střechu můžete mít nejen na ploché, ale i na šikmé střeše se sklonem do 20 °. Ještě ale, než se pustíte do plánování, jaké rostliny sem vysadíte, nechte si od statika zjistit, jaké je nejvyšší možné zatížení a zda je zelený porost na vašem přístřešku vůbec možný. Vyhnete se tak případným problémům. Zelená střecha musí unést zatížení minimálně 150 kg/m2, což znamená půdu, vodu a sníh, často i nápor větru. V případě běžné střechy bez ozelenění je to 75 kg/m2.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada