Jak se staví suchá zídka?
Chystáte-li se letos na zahradě postavit suchou zídku, s přípravami začněte, až nebude mrznout. Na jaro ale čekat nemusíte, získáte tím náskok a pak se budete moci vrhnout na jiné zahradní práce, které budou spěchat mnohem víc.
Zahradní zdi patří mezi trojrozměrné stavby. Musí být stabilní, dlouho vydržet, a přitom být postavené s řemeslným citem pro materiál a prostor. A právě z tohoto důvodu zde platí zásada, že není dobré něco dělat zbrkle, ale je důležité mít dobrý plán.
Zdi v zahradě mají mnoho funkcí
Zdi slouží prvotně k tomu, aby zahradní prostor nějakým způsobem ohraničily a rozdělily pozemek na různé části, je-li to třeba. Zahradní zdi mohou mít různou podobu, od nasucho naskládaných kamenů až po mohutné betonové valy. Asi tou nejčastější zdí, kterou máte v plánu na své zahradě vytvořit, je zeď z přírodního kamene zděná nasucho, která může plnit jak funkci opěrnou, tak i dekorační.
Jaký kámen se na stavbu zdi používá?
Na stavbu zdi budete potřebovat kameny, ideálně takové, které se vyskytují někde ve vašem okolí a dají se snadno opracovávat. Většinou se jedná o vápenec, pískovec a šedé droby, které se podobají pískovci. Dobrá je i břidlice. Bydlíte-li v oblasti, kde se vyskytuje žula, lze použít i tento druh kamene. Při stavbě suché zídky se ale nejvíce uplatní ploché kameny, které v ní také nejlépe vypadají.
Upravené kameny se dají také koupit a vám tak odpadne nutnost je opracovávat, je to ale samozřejmě dražší varianta než ta, když si je přivezete z nedalekého lomu. Je rovněž dobré, jsou-li kameny různě velké, což je přírodě mnohem bližší. Nepoužívejte oválné valouny, protože jejich poskládáním na sebe nevznikne rovná hrana, tvořící nutný základ zdi.
Velmi důležité je zachovat sklon a stabilitu
Přírodní kámen poskytuje životní prostor rostlinám i drobným živočichům a na pohled působí přirozeně. Zeď z volně sestavených kamenů je vodopropustná a umožňuje posun, čímž je vyloučena možnost vzniku prasklin. Důležitá je především její stabilita, pro její zachování je třeba dodržet sklon směrem ke svahu, který má činit 20 stupňů od kolmice. Tím se zeď zděná nasucho liší od té, která je zděná maltou. Není-li zeď stavěná z nějakých velkých a těžkých kamenů, její výška bývá do 1 metru, jinak by už zeď nebyla stabilní. Doporučujeme použít kameny, které budou zasahovat nejméně 30–40 cm hluboko do svahu.
Malý fígl u jílovitých půd
Šířka takové zdi má odpovídat zhruba 1/3 výšky budoucí zdi. Stabilitu dále zajišťují další kameny umístěné za čelní řadou. Základ není nutný, postačí, když vlastní zeď začíná 30-50 cm pod úrovní terénu. Máte-li jílovitou půdu, použijte 20 až 30 cm silnou vrstvu stavební suti nebo štěrku.
Jakými rostlinami suchou zeď osázet?
Jakmile máte zídku hotovou, můžete se zamyslet nad tím, zda je možné ji osázet nějakými rostlinami. Vzniknou-li spáry, vysaďte do nich nenáročné trvalky typu rozchodník, netřesk, lomikámen. Více místa však získáte nahoře, na zídce, kam můžete umístit osázené nádoby s rostlinami, nejlépe pnoucími, které budou viset dolů. Máte-li prostor za zídkou, neváhejte jej osázet opět popínavými a pnoucími rostlinami.
Zdi plánujte spolu s domem
Jak již bylo řečeno na začátku, vždy je dobré mít plán, a proto je ideální, počítat se zdí již od samého začátku, kdy plánujete dům. Nejpraktičtějším řešením je nechat si zdi naplánovat od architektaa postavit zdi spolu s domem.
Kdy je nutné stavební povolení?
Jelikož jsou zdi brány jako stavby, v některých případech je nutné dodržet ze zákona dané povinnosti a respektovat práva ostatních, v tomto případě vašich sousedů. Stavební povolení od stavebního úřadu je nutné v případě, že je zeď vyšší než 1 metr, nižší zdi pouze v případě, že hraničí s veřejným prostranstvím. Vzdálenost zdi od hranice pozemku je součástí řízení o udělení stavebního povolení. Stavíte-li tedy suchou zídku, do jednoho metru, stavební povolení potřebovat nebudete.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.