Zvýšený záhon nejen pro zeleninu

Široká paleta materiálů, ať je to dřevo, kov nebo kámen, umožní vtělení vyvýšeného záhonu do prostoru jakékoli zahrady, od ryze moderní po venkovsky zasněnou. Využívání zvýšených záhonů nahrává rovněž tendence vyměřovat menší a menší stavební parcely, na nichž je možné po zbudování domu zakládat jen nevelké zahrady. Zdá se, že nespí ani výrobci, protože existují stavebnice zvýšených záhonů, které dokážou krášlit a šetřit místo zároveň.

Fotogalerie

Na balkonech a terasách lze využít zvýšené záhony zabudované do úzkých stolů, ovšem za předpokladu, že se předtím prověří statika balkonu. Pro spoustu zahrádkářů v pokročilém věku je pohodlný přístup k vyvýšeným záhonům, v nichž se dá sázet, pracovat a sklízet bez ohýbání zad a namáhání kolen, darem z nebes.

Pro zvýšený záhon je klíčový materiál

Na pevnost a životnost zvýšeného záhonu má rozhodující vliv volba materiálu. Zemina uvnitř záhonu vyvíjí na stěny značný tlak, jemuž například dokáže jen omezeně čelit konstrukce z prutů nebo tyčoviny, proto bývá vysoká pouze okolo půl metru. Proutí lze ovšem využít také jen jako zakrytí pevné vnitřní konstrukce. 

Smíšená výsadba ve zvýšeném záhonu
Info ikona

Na pevnost a životnost zvýšeného záhonu má vliv výběr materiálu. Dřevěný záhon se zevnitř obvykle vykládá jezírkovou nebo nopovou fólií.

Foto: Shutterstock

Hodně rozšířené je budování zvýšených záhonů z bytelných dřevěných fošen. Stabilitu konstrukce zvyšuje ocelový rám a kvalitní kování. Prkna z modřínu nebo douglasky jsou natolik trvanlivá, že se dají použít i bez povrchové úpravy. Smrkové a jedlové dřevo se však musí impregnovat. V každém případě je třeba počítat s tím, že dřevo je přírodní materiál, který se dříve nebo později rozpadne, a to především tehdy, když je v přímém kontaktu se zemí. 

Vnitřní stěny zvýšeného záhonu se zpravidla vykládají zevnitř jezírkovou nebo nopovou fólií. Milovníci přirozených postupů se ovšem fólie většinou zřeknou a zetlelé fošny po několika letech raději vymění za nové.

VIDEO: jak založit štěrkový záhon

Zvýšený záhon pořídíte i jako stavebnici

Zvýšené záhony ze dřeva lze pořídit jako stavebnice, ovšem dají se vymyslet a zbudovat svépomocí. Jakousi střední cestou jsou soupravy, jejichž součástí je pouze kování a výběr dřeva je ponechán na zákazníkovi, který se řídí rozměry uvedenými v návodu. Jako stavebnice se prodávají také gabionové záhony anebo modely z recyklovaných plastů či oceli, které jsou trvanlivější než dřevo. 

Zvýšený záhon se zpravidla plní postupně ve vrstvách rostlinnými zbytky a zeminou. Při tlení níže uloženého materiálu se uvolňují nejen živiny, ale i teplo, které urychluje růst. Tepelný efekt můžete umocnit ještě průhledným nástavcem, který záhon promění v pařeniště. Pokud vyvýšený záhon osázíte trvalkami a zakrslými dřevinami nebo bylinkami nenáročnými na přísun živin, můžete ho naplnit pouze zahradní zeminou.

Ponechte zahradě její mrtvé dřevo. Je plné života

Vrstva za vrstvou ve zvýšeném záhonu

Jak správně naplnit zvýšený záhon? I když najdete řadu různých návodů, jedno budou mít společné, a sice že se postupuje po vrstvách – čím výš, tím je materiál jemnější. Úplně na dně je rozhrnutá dřevní štěpka, na ní jemnější dřevní drť, pak posečená tráva, listí a nakonec jemně drobtovitá kompostová zemina. Navršený organický materiál se rozkládá odlišnou rychlostí a uvolněné živiny plynule předává substrátu. Po přibližně pěti letech by se měl zvýšený záhon vyčistit a nově naplnit. Ještě před vrstvením substrátu je důležité vyložit dno záhonu králičím pletivem, které nebude bránit přirozenému pohybu žížal a zároveň nedovolí protáhnout se hrabošům.

Co je to broukoviště a jak si ho založit

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada