Breadcrumb

Rostliny i živočichové mají v přírodě své místo a jejich vztahy jsou vyvážené. Jakmile se ručička vah vychýlí, příroda zareaguje tak, aby se opět vrátila do rovnováhy. A to, co platí v přírodě, platí i na zahradě.
Foto: Shutterstock

V přírodě neexistuje nic jako škůdce nebo plevel. Nálepku nechtěných těmto živočichům a rostlinám vtisknul až člověk, který se je snaží likvidovat. Pampelišky v trávníku přitom mohou prospět nejen včelám, ale i lidem.
Foto: Shutterstock

Cílené ničení nežádoucích organismů narušuje ekologickou stabilitu a ubývá užitečných živočichů, kteří se škůdci a plevely živí. Při hubení slimáků je proto místo chemie smysluplnější podpořit třeba usídlení ježka na zahradě nebo pořízení indického běžce.
Foto: Shutterstock

Stejně tak snaha o maximální produkci zamořuje půdu hnojivy a pesticidy, což se následně promítá do kvality spodní vody, která se v různé podobě dostává zpět k člověku. Na záhony přitom stačí přidat kompost a proti plevelům je pokrýt mulčem.
Foto: Shutterstock

Každý rozumný pěstitel s kompostem chápe, že i on se svým úsilím o maximální úrodu zůstává součástí přírody, a péče o zahradu by tudíž neměla být na úkor životního prostředí, ve kterém žije.
Foto: Shutterstock

K zahradě sladěné s přírodou vede vždy nejprve pochopení přirozených vztahů a přírodních souvislostí.
Foto: Shutterstock

Přírodně vedená zahrada by měla fungovat jako samostatný systém, který si s živinami, ochranou i závlahou vystačí sám a zásahy zvenku buď nepotřebuje vůbec, nebo jen minimálně. Hojně využívaným postupem je např. smíšená výsadba.
Foto: Shutterstock

Zahrádkář, který pečuje o rostliny a půdu v souladu s přírodou více než chemii využívá tzv. trvale funkční způsob hospodaření. I kvůli svým dětem.
Foto: Shutterstock

Aby zahrada fungovala podle principů přírody, je nutné je do ní zavést. K tomu lze využít staré a osvědčené postupy, jakými jsou kompostování, mulčování, výroba jích nebo zachytávání dešťové vody, i vědecké poznatky, jako je biologická ochrana rostlin.
Foto: Shutterstock

Uvážliví pěstitelé také usilují o návrat starých a odolných odrůd, které sice neposkytují takovou úrodu jako nově vyšlechtěné, ale jsou odolnější a nevyžadují tolik péče a údržby.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Andělské pruty: Okouzlující trvalka s něžnými zvonkovými květy bude spokojená ve štěrkovém záhonu i v květináči
- Česnek ořešec: Vytrvalý druh česneku dnes jen málokdo zná. Proč by vám neměl v zahradě chybět
- Vysejte spolehlivé letničky, které v létě rozzáří celou zahradu: Tahle trojice vám na záhonech nesmí chybět
- Peruánský angrešt patří mezi superpotraviny: Pozor ale, ať si ho nespletete s jedovatým druhem. Poradíme také, jak poznáte správnou zralost plodů
- Křivatce na jaře vykvétají v lesích i parcích a patří mezi ně velmi vzácný druh. Dopřejte je i své zahradě, nebudete litovat
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné