Breadcrumb

Komule Davidova (Buddleja davidii), které se někdy říká motýlí keř, od července do podzimu okouzluje dlouhými, obloukovitě skloněnými latami květů – podle odrůdy v purpurové, fialové, růžové nebo bílé barvě.
Foto: Shutterstock

Aby si komule udržela chuť ke kvetení, je zapotřebí každoroční výrazný řez. Při něm se všechny výhony z předchozího roku zkrátí tak, že zůstane jen báze se dvěma nebo třemi páry pupenů.
Foto: Shutterstock

Kdy komuli řezat? Před rašením za časného jara. Pozdější řez odsune dobu kvetení.
Foto: Shutterstock

V létě můžete odkvetlé laty komule odstraňovat hned, tím podpoříte tvorbu nových květů na bočních výhonech.
Foto: Shutterstock

Během zimních měsíců zůstává komule olistěná. Před novým rašením větve z předchozího roku zkraťte až na základní kostru.
Foto: Shutterstock

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) je bohatě kvetoucí keř, který dorůstá výšky až 3 metry a šířky až 1,5 metru. Každoroční řez není nutný, podporuje ale hojnost květů.
Foto: Shutterstock

Pokud ibišek syrský polevuje v kvetení, koncem zimy jej sestřihněte nebo zmlaďte: přitom odstraňte přestárlé větve a ty ostatní zkraťte asi o dvě třetiny.
Foto: Shutterstock

Po zmlazení ibišku zůstane základní kostra z různě vysokých větví. Ty na jaře bohatě obrazí, takže z nich můžete vytvořit přirozeně působící keř.
Foto: Shutterstock

V prvním roce po zmlazení ibišku nečekejte bohaté kvetení, protože dřevina investuje maximum energie do tvorby nových větví. Hojnosti květů se dočkáte až napřesrok.
Foto: Shutterstock

Při řezu tavolníků se rozlišuje mezi druhy kvetoucími na jaře a v létě. K těm druhým v pořadí patří tavolník japonský (Spiraea japonica), rovněž tavolník Bumaldův (S. x bumalda) a tavolník Billardův ’Triumphans’ (S. billardii).
Foto: Shutterstock

Při každoročním udržovacím řezu tavolníků kvetoucích v létě zkraťte všechny větve těsně nad bází keře, takže na nich zůstanou jen dvě až čtyři očka. Nejjednodušší to je nůžkami na živé ploty.
Foto: Shutterstock

Pomalu rostoucí odrůdy tavolníku japonského, jako ’Little Princess’, lze zastřihnout hned po odkvětu v pozdním létě.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Magnólie jsou ozdoby jarních zahrad. Zjistěte, které druhy vysadit a jak se o ně starat, abyste se vyhnuli zklamání
- Česnek ořešec: Vytrvalý druh česneku dnes jen málokdo zná. Proč by vám neměl v zahradě chybět
- Peruánský angrešt patří mezi superpotraviny: Pozor ale, ať si ho nespletete s jedovatým druhem. Poradíme také, jak poznáte správnou zralost plodů
- Dejte se do výsevu divokých rajčat. Jsou odolná vůči chladu a plísním. Pěstovat je můžete v zahradě i na balkoně. Děti je milují
- Řebčík kostkovaný: Nevšední krasavec se vzorovaným kabátkem. Kde se bude jarní cibulovině nejlépe dařit
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné