Breadcrumb
- Úvodní stránka
- Praxe
- Okrasná zahrada
- Které letničky se hodí k řezu a do vázy
- Galerie
- Kterou letničku si vybrat

Luštěnice trnitá (Cleome spinosa) – ačkoli dorůstá do metrové výšky, nepotřebuje oporu. Květenství mají průměr až 15 cm a pro květy jsou typické daleko vyčnívající tyčinky. Rostliny kvetou od června do září, jsou nenáročné, ale budou vděčné za teplo, slunce a propustnou výživnou půdu. Ve váze mají vydržet až tři týdny!

Chrpa modrá (Centaurea cyanus) – tento dříve hojný plevel obilných polích se dnes už téměř nevyskytuje. V zahradách však roste mnoho plnokvětých kultivarů, které kvetou od června do podzimu. Chrpy potřebují slunce a propustnou půdu, podmáčení nesnášejí.

Hledík větší (Antirrhinum majus) – květy hledíku jsou uspořádané do koncových hroznů a mají typický “tlamičkovitý” tvar – při zmáčknutí ze stran se otevírají. Kvetou od června do srpna a k řezu se hodí zejména vysoké odrůdy. Barva květů závisí na kultivaru a opylování zajišťují čmeláci. Hledíky uvítají teplo, slunce a propustnou půdu.

Pryšec vroubený (Euphorbia marginata) – má rád slunce a písčitou půdu a dorůstá do 60 cm. Pod nenápadným květenstvím se jeho zelené listy mění v bíle panašované listeny, které jsou hlavní ozdobou rostliny. Po řezu je třeba namočit stonky pryšce do horké vody, dokud se nezastaví ronění bílé jedovaté šťávy. V kytici pryšec může pryšec zastávat hlavní roli, ale i úlohu doplňkové zeleně.

Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus) – až 120 cm vysoká letnička působí díky čárkovitým listů vzdušně. Květem je úbor a květ může měřit i 10 cm v průměru. Nejčastěji kvete růžově, ale i bíle, červeně nebo fialově, a to od července do září. Jako předchozí letničky vyžaduje slunce, teplo a kyprou propustnou půdu.

Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora) – zatímco v Americe se pěstuje jako trvalka, u nás “jen” jako letnička. Vyznačuje se rozvětvenou lodyhou a jednoduchými žlutými květy s hnědým terčem, které kvetou od července do září. Rostlina potřebuje teplo, slunce a propustnou půdu.

Slunečnice roční (Helianthua annuus) – existuje mnoho okrasných kultivarů, které kvetou od července do října. K řezu se uplatní středně vysoké odrůdy, jejichž květy budou dominantami každé kytice. Rostliny však potřebují hodně slunce, vláhy a živin.

Nevadlec hřebenitý, někdy označovaný jako latnatý (Celosia argentea var. plumosa) – kvete od července do podzimu. Jeho květenství jsou vzpřímená a vzdušná. Stejně jako předchozí rostliny dobře roste v propustné půdě a na slunci.

Ostrožka zahradní (Consolida ambigua) – je až 80 cm vysoká rostlina, která vytváří 2–3 cm velké květy v modré, ale i bílé nebo růžové barvě. Kvete od června do srpna. Potřebuje však osluněné místo a výživnou půdu.

Astra čínská (Callistephus chinensis) – odrůdy s jednoduchými květy mají jasně rozlišený terč, který se u poloplných nebo plnokvětých kultivarů ztrácí. Podle jazykovitých květů se astry dělí na jehlicovité, chryzantémovité atd., podle výšky rostlin na nízké, střední a vysoké. Rostliny mají rády dostatek slunce a propustnou půdu a kvetou od léta do podzimu.
Prohlédněte si další galerie
- Kvetoucí kaktusy vás ohromí: Tyto druhy jsou nejkrásnější a zvládnou je pěstovat i úplní amatéři
- Česnek ořešec: Vytrvalý druh česneku dnes jen málokdo zná. Proč by vám neměl v zahradě chybět
- Vysejte spolehlivé letničky, které v létě rozzáří celou zahradu: Tahle trojice vám na záhonech nesmí chybět
- Wellbeing s pokojovými rostlinami: Tyto druhy vám zlepší život a zvýší produktivitu práce
- Okouzlující fuchsie: Dodají barvy vaší zahradě i balkonu, na který nesvítí slunce. Stačí dodržovat pár základních zásad a budou kvést jako o závod
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné