Breadcrumb
- Úvodní stránka
- Volný čas
- Zahradní turistika
- Alpinum Juliana – živý atlas rostlin
- Galerie
- Rostliny, které stojí za to vidět

Zvonek Zoysův (Campanula zoysii) je 5 až 10 cm vysoká bylina rostoucí obvykle v malých polštářích, jejíž modrofialové džbánkovité květy rozkvétají v červenci a srpnu.
Foto: Špela Pungaršek

Vytrvalá chrpa Centaurea alpina (syn. Rhaponticoides alpina) je rostlinou suchých a kamenitých strání s chudou vápenatou půdou. Dorůstá do výšky 40 až 90 cm a kvete od června do července.
Foto: Špela Pungaršek

Světle fialové květy zvonečníkovce hlavatého (Physoplexis comosa) vyrůstají po 10 až 30 v polokulovitém květenství a vybíhají v tmavě fialový zobánek. Kvetou od června do srpna.
Foto: Špela Pungaršek

Vstavač vojenský (Orchid militaris) je statná, až půl metru vysoká rostlina, která se vyskytuje i u nás (je chráněná). Rozkvétá v květnu až červnu, a to růžovočervenými květy uspořádanými ve válcovitém květenství.
Foto: David Kunc

Vratič chocholičnatý (Tanacetum corymbosum) je 40 až 120 cm vysoká bylina, která kvete od června do srpna. Má ráda sušší zásadité půdy bohaté na živiny. U nás roste např. v Českém krasu a na Křivoklátsku.
Foto: Špela Pungaršek

Lýkovec vonný (Daphne cneorum) je stálezelený keř dorůstající max. do 30 cm. Kvete od dubna do července, ale kvetení si někdy zopakuje (i když v menší míře) také na podzim.
Foto: David Kunc

Plesnivec alpský (Leontopodium alpinum) – bíle plstnatá bylina symbolizuje alpínskou květenu. Kvete od července do srpna a zajímavé je, že hlavními opylovači jsou mouchy.
Foto: Špela Pungaršek

Kakost stříbrný (Geranium argenteum) je 5 až 20 cm vysoká bylina, která kvete od července do srpna. Její plody se podobají čapímu zobáku (čapí nůsky), přičemž "zoban" tvoří srostlé čnělky.
Foto: Špela Pungaršek

Dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala) je 5 až 15 cm vysoká stálezelená rostlina s poléhavými dřevnatými větvemi, které často pokrývají velké plochy. Plstnatá spodní strana listů výrazně zabraňuje výparu.
Foto: Špela Pungaršek

Hořec bezlodyžný (Gentiana acaulis) vytváří 5 až 6 cm dlouhou, hluboce zvonkovitou korunu, která se za deště a při klesající teplotě uzavírá. Roste jen na nevápenných půdách.
Foto: Špela Pungaršek

Květ střevíčníku pantoflíčku (Cypripedium calceolus) láká svou barvou a vůní především mouchy a samotářské včelky pískorypky, které po přistání sklouznou do "pantoflíčku". Jediná úniková cesta vede úzkým otvorem, v němž se hmyz otře o tyčinky a pestík, a tím zajistí rostlině opylení.
Foto: Špela Pungaršek

Kýchavice černá (Veratrum nigrum) je vytrvalá jedovatá bylina vysoká 60 až 130 cm, která vykvétá nejdříve za 10 let od vyklíčení semene. Na fotografii je rovněž tesařík alpský (Rosalia alpina).
Foto: Špela Pungaršek

Mák Papaver alpinum subsp. ernesti-mayeri je 8 až 20 cm vysoká vytrvalá bylina, která roste na sutích nebo ve štěrbinách skal. Kvete od července do srpna a kromě Julských Alp se vyskytuje ještě v Apeninách.
Foto: Špela Pungaršek
Prohlédněte si další galerie
- Připravte se na letní vedra už na jaře: Pěstujte rychle rostoucí dřeviny, které vám zajistí chladivý stín
- Solitérní vícekmenné dřeviny dodají šmrnc každé zahradě: Tyto druhy patří do naprosté špičky
- Nejkrásnější jarní rostliny: Svého favorita si vyberte mezi těmito osvědčenými druhy
- Vysejte spolehlivé letničky, které v létě rozzáří celou zahradu: Tahle trojice vám na záhonech nesmí chybět
- Wellbeing s pokojovými rostlinami: Tyto druhy vám zlepší život a zvýší produktivitu práce
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné