Uvádí se, že existuje celkem 35 druhů přesliček, na našem území ale většinou rostou tři druhy přesliček, přeslička rolní, přeslička lesní a přeslička bahenní. Všechny tři rostou i ve stejném prostředí, což jsou pole, vlhčí louky nebo okraje lesa. Liší se stavbou spodního větvení listů a pokud si chcete hrát na šamana, musíte si být opravdu jisti tím, jaký druh sbíráte. Omyl by vás totiž mohl stát život.
Přeslička se množí velmi snadno
Přesličky se rozmnožují pomocí výtrusů, které se nacházejí ve speciálních útvarech zvaných výtrusnice ve spodní části listů. Výtrusy jsou opatřeny speciálními vlákny zvanými mrštníky, které za sucha umožní vymrštění výtrusu do okolí.
Jak se přesličky z pozemku naopak zbavit
Jak již bylo řečeno, přeslička, je-li jí více, než je třeba, je považována za plevel. Jestli si ale myslíte, že je snadné se jí z pozemku zbavit, tak jste na velkém omylu. Přesličky je velmi zdatný a houževnatý protivník, takže na ni je dobré použít totální herbicid, který se dostane až do kořenů a díky tomu celá rostliny odumře. Zhruba za dva týdny po aplikaci herbicidu by měla přeslička zcela seschnout, je tedy potřeba ji jen shrabat a na pozemek pak můžete vyset či vysázet jiné rostliny.
Přeslička rolní je váš kamarád
Vytrvalá přeslička rolní (Equisetum arvense) se nejčastěji vyskytuje na utužených a zamokřených půdách. A právě tento druh se využívá v léčitelství nebo pro přípravu speciálního posilujícího odvaru, který nám může ochránit naše rostliny.
Jak přeslička ochrání rostliny
Přeslička rolní obsahuje ve svých pletivech kyselinu křemičitou, která je důležitou posilující látkou i u ostatních rostlin. A právě koncem léta je obsah této kyseliny v přesličce nejvyšší a je ten správný čas ji využít trochu prakticky. Připravíme si z ní speciální odvar, který aplikací na listy rostlin posílí pevnost listů, a to znemožní jejich napadení houbami či škodlivým hmyzem. A pokud přece jen nějaký ten nepříznivý činitel takto ošetřené rostliny napadne, nebude poškození tak markantní, jako v případě, že bychom odvar z přesličky nepoužili.
Jak odvar z přesličky vyrobit a použít
Na odvar z přesličky budeme potřebovat 1kg přesličky, které namočíme na celý den do 10 l vody a zhruba 30 minut povaříme. Po povaření přefiltrujeme a necháme vychladnout. Po vychladnutí odvar zředíme vodou v poměru 1:5, přelijeme do rozprašovače a aplikujeme na rostliny. Ošetření přesličkovým odvarem určitě ocení například růže nebo jabloně.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.