Jak pěstovat habr a co dělat, když ho napadne škůdce?
Nevíte-li, jaký keř zvolit do živého plotu, pak právě habry bývají dobrou volbou. Dobře se přizpůsobují stanovišti, jsou nenáročné a pozitivně reagují na případný řez. Možnou nevýhodou by mohl být podzimní opad listů, ačkoliv u habrů je to s opadem listů trochu jinak než u jiných druhů. Listy na podzim totiž nespadnou všechny, ale pouze zhnědnou a drží se po celou zimu na keři. Teprve na jaře, jakmile začnou rašit listy nové, staré opadnou. Díky tomu bývají živé ploty z habrů i na zimu polopropustné, záleží vždy na tom, jak hustá je výsadba.
Co se děje, když se habrům kroutí listy?
Pomineme-li to, že habry mají nedostatek vody,velmi častou příčinou kroucení a rolování listů je napadení dřeviny nějakým škůdcem. V případě habrů je to mnohdy vlnovník habrový či vlasatý, kterého bohužel na první pohled nemáte šanci vidět. Jeho přítomnost tak prozradí až ony zkroucené a zkadeřené listy, složené do jakýchsi varhánků. Jestliže něco podobného u svých habrů pozorujete, neuděláte chybu, když klidně i jen preventivně aplikujete některý z akaricidních přípravků, a to hned na jaře.
Jak habr před roztočem ochránit?
Základní ochranou proti roztočům, protože kvůli jejich velikosti je nemůžete sebrat, je použití chemických přípravků, které ale musíte aplikovat hned na jaře, při nalévání pupenů. K ošetření habrů použijte přípravky proti kadeřavosti na révě vinné, například Kumulus WG nebo Ortus 5 SC. Postřik provádějte navečer, kdy habry raší. Do postřiku přidejte smáčedlo, aby na listu držel, například Silwet Star nebo postačí pár kapek obyčejného jaru. Těsně před rašením a na počátku rašení lze použít v doporučených dávkách dle etikety i další z oblíbených přípravků, a to Sulku Extra.
Dravý roztoč si s vlnovníkem už poradí
Jestliže jste spíše zastánci biologické ochrany, tak i pro vás máme tip na pomocníka, který vaše rostliny tohoto roztoče zbaví a působí rovnou i proti sviluškám. Jedná se o dravého roztoče s krkolomným názvem Typhlodromus pyri, kterého si můžete objednat přes různé e-shopy zabývající se biologickou ochranou, doporučuji například firmu Biocont. Aplikace roztoče se provádí pomocí plstěného pásu, ve kterém je již umístěn živý dravý roztoč, tento pás jen upevníte na větev či kmínek a o nic dalšího se nestaráte. Aplikuje se jednou za rok, většinou od prosince do února, a jeho účinnost je dlouhodobá. Typhlodromus na keři přezimuje a dokáže potlačit výskyt škodlivých roztočů dlouhodobě. Nemusíte se bát, že by nějak zmutoval a pustil se sám do keřů, jakmile nemá potravu v podobě roztočů, uhyne.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.