Otravný škůdce, který vám v mžiku zlikviduje brsleny, vyčkává na svou dobu: Jděte keře zkontrolovat raději ještě dnes

Co jsou to brsleny a jaký škůdce je napadá?

Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei) a jeho krásně zbarvené kultivary patří mezi stálezelené keře a s velkou oblibou se používají nejen do keřových skupin, ale také na celoroční živé ploty, jako solitéry nebo jako náhrada za zimostrázy (Buxus sempervirens). Právě náhrada za buxusy je dána tím, že brsleny nenapadá zavíječ zimostrázový, škůdce, který v minulosti dokázal totálně zlikvidovat řadu porostů buxusů, a to až do doby, než byl objeven účinný postřik.

Zavíječ sice občas může napadnout i brsleny, ale ti mají svého vlastního, savého škůdce, který je velmi odolný vůči chemickým přípravkům, a proto je obtížné se ho zbavit. Jedná se o štítenku brslenovou, která dokáže přezimovat v keřích pomocí tzv. štítku, jakéhosi obalu, kde pěkně vyčkává na příznivé klimatické podmínky. Tento obal je povoskovaný, takže nejen, že dobře chrání před nepřízní počasí a mráz mu neublíží, ale hlavně před různými chemickými přípravky. Z toho plyne, že zbavit se štítenky není až taková legrace a chce to mít pořádný plán, kam patří i pečlivá zimní kontrola keřů.

5 druhů pokojových rostlin, které milují chladno: Patří sem i tradiční vánoční rostliny

www.nkz.cz

Štítenka je savým škůdcem stejně jako mšice

Štítenka brslenová je původem z Japonska a postupně se jako invazivní škůdce šířila po celém světě. K nám byla zavlečena v roce 2018 na jižní Moravu, kde způsobila závažné škody, podobně jako zavíječ na zimostrázu, a to především na brslenu japonském. To však neznamená, že by pohrdala jinými druhy, právě naopak, její šíření pokračuje i nadále, a je proto potřeba zaměřit na ni svoji pozornost. A začít můžeme právě teď, v zimě.

Kdy a čím přikrmovat zvěř v lese. Co se nesmí dávat?

www.nkz.cz

Jak štítenka brslenům škodí?

Stejně jako mšice, je i štítenka savý škůdce a řadí se mezi červce. Usadí se nejčastěji na listech či stonku a nasává mízu z hostitelské rostliny. Má dvě generace do roka, takže určitě je třeba se na její výskyt zaměřit, tedy pokud nechcete přijít o keře brslenů. Ale pozor, napadení štítenkou bylo zaznamenáno i u jiných keřů, jako je břečťan, cesmína či tlustonitník.

Aby byly štítenky dobře chráněny, mají tělo zakryté, stejně jako červci, štítkem, což je vlastně takový šedohnědý obal, hruškovitého tvaru, který bývá ukryt na stoncích brslenu. V tomto obalu přezimují oplodněné samičky štítenky. Abyste je našli, je třeba dobrý zrak, jsou velké asi 2 mm, ne více, takže při kontrole keře nespěchejte, ať tuto potvůrku nepřehlédnete. I samečci se ukrývají pod štítkem, ale ten je bílý a nachází se nejčastěji na spodní straně listu, pouze při přemnožení může být přilepený i na lícní straně listu. 

Jak si udělat japonskou zahradu, co na ni nesmí chybět a co do ní zasadit

www.nkz.cz

Jak poznáte, že váš keř napadla štítenka?

U některých škůdců je problematické zjistit jejich přítomnost, protože symptomy mohou být nenápadné nebo je přisuzujeme jiným, škodlivým činitelům, například suchu, mrazu či nedostatku živin. Přítomnost tohoto škůdce zjistíte tak, že se na listech začnou objevovat žluté skvrny, přičemž nejprve jsou rostliny uvadlé, jako by měly nedostatek vody. Pokud tomuto nebudete věnovat pozornost, listy postupně opadají a najednou je celý keř úplně holý.

Lucky Bamboo je lepší než prasátko pro štěstí. Darujte nejkrásnější novoroční dárek, potřebujete však znát symboliku počtu stonků

www.nkz.cz

Jak ochránit brsleny před škůdcem?

Prevence a pravidelná kontrola rostlin je vždy důležitým článkem každé ochrany rostlin proti škůdcům i chorobám. To platí i v případě štítenky, protože je nutno vzít v úvahu, že díky voskovému povlaku na štítku je tento škůdce dobře chráněn před insekticidy, takže s obyčejným přípravkem si moc nepomůžete. Nejlépe je tedy mechanické odstranění štítků s jedinci uvnitř nebo použití zahradnických olejů, které škůdce udusí a ničí všechna vývojová stádia. Při prevenci mějte na mysli, že i jednou vyléčené keře budou neustále náchylné na napadení štítenkou, takže v ochraně nesmíte nikdy polevit.

Brsleny vypadají, jako kdyby usychaly. Přitom jsou napadeny svým škůdcem, štítenkou

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada