Invazivní smradlavé kněžice napadají ovocné stromy, zeleninu i vinnou révu. Zápachem dokážou znehodnotit víno

Kněžici poznáte na první pohled, i když si hned nemusíte být jisti, o jaký druh kněžice konkrétně jde. Na první pohled poměrně velký hmyz s plochým tělem, delšími tykadly a malou hlavou můžete potkat ve volné přírodě i na zahradě a na podzim si jich určitě všimnete kolem oken, protože se budou všemožně snažit dostat do domu. Pokud je budete chtít zničit, určitě okamžitě ucítíte pro kněžice typický, nepříjemný zápach.

Kněžice poznáte také podle pro ně typických tzv. polokřídel neboli polokrovek. První pár křídel mají kněžice napůl tvrdý jako krovky a napůl blanitý. Druhý pár křídel pak mají pouze blanitý. Podobný typ křídel mají i ploštice. Kněžice náleží mezi výborné letce na kratší vzdálenosti, delší pak překonávají uschované mezi hostitelskými rostlinami a plodinami.

Jak škodí kněžice

Dospělé kněžice i jejich nymfy požírají všechny části napadených rostlin, nejčastěji se soustřeďují na mladé výhony a plody. Dospělci také vysávají šťávu z listů i květů. V napadených místech se pak vytvářejí hnědé nebo až černé skvrny. Na druhou stranu škody způsobené našimi domácími druhy kněžic jsou většinou jen zanedbatelné. Mnohem větší problém představují invazivní druhy, kněžice mramorovaná a kněžice zeleninová.

Invazivní kněžice mramorovaná ráda vyhledává vinnou révu. Bohužel se pak stává, že několik jedinců kněžic, zapadlých mezi hrozny, znehodnotí při zpracovávání a mačkání hroznů i celý výsledný produkt, víno. Sekret z rozmačkaných kněžic velmi nepříjemně páchne. Oba invazivní druhy kněžic také občas napadají ovocné stromy, rajčata nebo papriky. I tady způsobují nemalé škody a znehodnocují svým pachem úrodu.

Problém představuje i rychlost rozmnožování invazivních druhů. Zatímco naše domácí druhy kněžic mívají jen jednu generaci ročně, invazivní kněžice jich stihnou vytvořit i několik za sezonu.

Na podzim se kněžice stěhují do domů

Jakmile se počasí začne kazit a teploty začnou klesat, nastává stěhování kněžic do našich domovů. Najdete je na fasádách domů, kolem oken a dveří. Samotné kněžice nepředstavují pro člověka žádné nebezpečí, nekoušou, nezpůsobují v bytech žádné škody a ani se během zimy nerozmnožují. Problém nastává až ve chvíli, kdy se je snažíme zneškodnit. Po rozmáčknutí se kolem kněžic začne linout nepříjemný zápach. Jinak smradlavá tekutina pro člověka není nijak nebezpečná.

Domácí druhy kněžic

  • Kněžice trávozelená (Palomena prasina)
  • Kněžice rudonohá (Pentatoma rufipes)
  • Kněžice zelená (Palomena viridissima)

Invazivní druhy kněžic

  • Kněžice zeleninová (Nezara viridula)
  • Kněžice mramorovaná (Halyomorpha halys)

Zdroj:https://www.pasti.cz/blog/knezice-jak-se-zbavit-smradlaveho-brouka/; https://www.hubeni-skudcu.cz/blog/knezice-aneb-smradlavy-brouk-je-nebezpecny-a-jak-se-ho-zbavit/