Okurky jsou jednou z hlavních letních plodin, které si na záhonech nebo sklenících pěstujeme. Upřímně: okurky jsou docela rozmazlené rostliny, které svoji nespokojenost dají rychle najevo. Je tedy v našem zájmu, abychom znali, co okurky ke svému životu potřebují. Předejdeme tak zklamání z nedostatečné úrody a rychlého zkrácení vegetačníhoobdobí.
Jak pěstovat okurky a jaké mají nároky
Pokud vysazujeme okurky na venkovní stanoviště nebo do skleníku, měli bychom si zapamatovat, že jim musíme zabezpečit 5 důležitých životních podmínek - jinak se jim dařit nebude. Dodržování pěstebních zásad je také hlavní prevencí před chorobami.
- teplo – okurky vysazujeme až v době, kdy nehrozí velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Na začátku výsadby se vyplatí okurky na noc přikrývat bílou netkanou textilií. Okurky jsou teplomilné a na to musíme vždy pamatovat
- voda – bez dostatečné zálivky to prostě nepůjde. Okurky mají mělký kořenový systém, který velice rychle na povrchu vysychá. Navíc mají bujný porost a velké listy, kterými dochází k velkému odparu vody. Jejich plody jsou tvořeny až z 97 % vody!Je tedy jasné, že je přímá úměra mezi příjmem vody a dostatečnou a kvalitní úrodou
- světlo – okurky jsou popínavé nebo plazivé rostliny. Vytváří tedy dlouhé šlahouny, které se snaží dostat co nejvíce k světlu. Je nutné jim dopřát dostatečně prosvětlené prostředí. Stanoviště byste tedy měli pečlivě vybírat podle světelných podmínek
- výživa – porost okurek rychle narůstá s velkým množstvím plodů. Nabídnout okurkám vyvážené hnojivo je povinnost, jinak se kvalitní úrody nedočkáte
- vzduch – proud vzduchu, který prochází porostem, je důležitou prevencí před plísňovými chorobami, na které jsou okurky velice háklivé. Provzdušňujte porost odstraňováním přebytečných listů a u hadovek vyštipováním postranních šlahounů.
Skvrny na listech okurek
Myslíte si, že jste okurkám dali vše, co potřebují, a přesto se na listech objevily skvrny? Faktorů může být několik. Kromě vysoké vzdušné vlhkosti (např. po častých deštích) je to i horké počasí, což stěží dokážete ovlivnit. Abyste správně identifikovali problém, je třeba vědět, jak se nejčastější choroby okurek projevují.
Padlí na okurkách
Padlí pro svůj rozvoj potřebuje teplo a sucho. Houbové onemocnění na listech a stoncích se projevuje jako nenápadné skvrny, které se mění na šedavou barvu. Mycelia nakonec vytvoří typický moučnatý povrch. Choroba se nejdříve projevuje na lícních stranách listů, později i na rubu. Zasáhněte co nejdříve, už při prvním podezření! Přípravky, které jsou vhodné na ošetření, jsou např. Topas 100 EC, Ortiva, Dagonis a mnoho dalších. Vždy si pečlivě nastudujte návod a dodržujte ochrannou lhůtu.
Plíseň na okurkách
Plíseň potřebuje pro vznik a rozvoj vlhko. Nenápadné žlutozelené skvrny se změní na hnědé, poškozené pletivo listu zasychá a postupně odumírá. V tomto stadiu pomůže hlavně chemický postřik a odstranění napadených listů. Fungicidní přípravky na plíseň okurkovou: Ortiva, Plíseň Stop, můžete vyzkoušet i preventivní řadu Bylinné výluhy. Na trhu je velký výběr prostředků proti plísni okurkové. Při použití chemických prostředků se řiďte podle pokynů, které jsou uvedené v přiloženém návodu.
Jak vypadají listy napadené virem mozaiky okurkové
Virové onemocnění mozaikou okurky během krátké chvíle dokáže zlikvidovat celý porost okurek. Choroba mozaika dochází přenosem z nemocných rostlin, ať to jsou jejich části, cibule, nebo infekce z napadaného plevele přenesená otěrem nebo rostlinnými šťávami. Virus často šíří hmyz, roztoči, a dokonce i my při manipulaci s infikovaným materiálem. Listy se deformují, mají skvrny, které připomínají obrazce ve tvaru mozaiky a růst se zpomalí. Plody jsou zkroucené a poškozené. Rostliny jsou neduživé, zakrslé s četnými výhony růžicovitého tvaru. Toto onemocnění je fatální a je třeba přistoupit k úplné likvidaci porostu.
Jaká jsou preventivní opatření před chorobami okurek vám brzy představí naše kolegyně Petra, která pro vás natáčí i video. Představí také návody na účinné postřiky, které si vyrobíte z domácích zdrojů. Sledujte náš internetový magazín Naše krásná zahrada a dozvíte se víc.
Zdroje: https://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/padli-okurky, https://www.dumazahrada.cz/clanek/okurky-plisen-20230802.html