Mandelinka právě teď řádí na bramborách: nejlépe funguje jednoduchá zahradnická finta, jednejte ale rychle. Pozor, nepohrdne ani rajčetem

Mandelinka je noční můra každého pěstitele brambor

Pokud se pěstitel brambor něčeho vážně bojí, tedy kromě toho, že mu porost brambor napadne plíseň bramborová, pak je to chvíle, kdy na svých bramborách objeví mandelinku bramborovou. Tento škůdce v posledních letech opět řádí a pokud své brambory ponecháte v jeho moci, nedivte se, že jich moc nesklidíte. Jakmile totiž brambor přijde o nadzemní část, kterou sklidí hlavně larvy mandelinky, nemá rostlina hlízy z čeho vyživovat a díky tomu bude úroda buď velmi malá, nebo žádná. Je tedy dobré, být na výskyt tohoto brouka připraven a včas podniknout patřičné kroky.

Tmavka: škůdce, který vám zlikviduje téměř všechnu úrodu švestek. Tyto odrůdy jsou na ni velmi náchylné

www.nkz.cz

Jak mandelinka vypadá?

Mandelinku bramborovou poznáte snadno, poměrně velký brouk s černě pruhovanými krovkami. Z latinského názvu vyplývá, že se jí říká desetičárková, protože proužků je skutečně deset. Je velká asi 1 cm a škodí především její larvy, ale ani dospělci, hlavně samičky, nejsou žádná neviňátka. Larvy již tak fotogenické, jako dospělci nejsou, a zlikvidovat tedy musíte jak dospělé brouky, tak posléze larvy, jinak úrodě brambor můžete říci: „Sbohem“.

Sviluškám a molicím nedejte šanci, aby zničily vaši úrodu brokolice

www.nkz.cz

U mandelinky to funguje následovně

Abyste mohli svůj bramborový porost chránit co nejlépe, musíte nejprve znát životní cyklus mandelinky. Dospělí brouci přezimují ukrytí v půdě, klidně i 25 cm pod zemí, takže nějaký mráz jim nemůže ublížit. Na jaře, jakmile začnou rašit brambory a oteplí se, začnou vylézat z půdy a zabydlí se na mladých listech. Samičky mandelinky se několik dnů na listech krmí, aby tak měly dostatek energie na páření. Jakmile se zadaří, nakladou na spodní stranu listu vajíčka, kterých může být až 60 a to nejvíce od května do července. Vajíčka mají svítivě oranžovou barvu, jsou lesklá a oválná, najdete je, jakmile budete brambory pravidelně kontrolovat a podíváte se na rub listu.

Květy černého bezu nabízí mnohá potěšení: využijte ho také k odpuzení škůdců nebo jako přírodní repelent

www.nkz.cz

Larvy jsou ještě horší, než dospělci

vajíček na rubu listu se zhruba za 4 dny až dva týdny začnou líhnout larvy, ty jsou masité, lepkavé, cihlově červené s černou hlavou. Po stranách těla mají larvy mandelinky dvě řady černých skvrn. Čím je larva starší, tím více se barva mění do lososové, jen černá hlavička zůstává. Okamžitě začínají požírat listy bramboru a dokážou zlikvidovat celou rostlinu, přičemž toto trvá nepřetržitě asi 4 týdny. Jakmile dosáhnout konečného vývoje, měří asi 1,5 cm, spustí se z rostliny na zem, zavrtají se a zde se kuklí. Celý životní cyklus trvá asi 30 dnů a za tuto dobu napáchají velké škody. Za rok se takto mohou vyvinout až 3 generace mandelinek, takže je zřejmé, že je nutná včasná ochrana.

Zlikvidujte mravence pomocí 4 fíglů: klidně na ně vezměte křídu nebo citron

www.nkz.cz

Jak mandelinka škodí

Mandelinka bramborová je záludná v tom, že pokud nevěnujete dostatečnou pozornost porostu brambor a nekontrolujete jej, snadno tento škůdce unikne vaší pozornosti a vy tak jeho přítomnost zjistíte až ve chvíli, kdy vám zlikvidují celou rostlinu. To už ale bývá pozdě, protože mandelinka se dokáže velmi rychle přemnožit a pak už jakákoliv ochrana je zbytečná. Dospělci i larvy ožírají listy nejen brambor, ale i ostatních lilkovitých rostlin jako jsou lilky či rajčata. Jakmile se přemnoží, hrozí holožír, kdy z rostliny bramboru nezůstane vůbec nic, ani stonky. Taková rostlina samozřejmě netvoří hlízu a vy se tak nedočkáte žádné sklizně.

Pravda a mýty o samozavlažovacích nádobách: mějte v tom konečně jasno a naučte se je využívat na maximum

www.nkz.cz

Proti mandelince zasáhněte včas

Tím nejdůležitějším opatřením proti mandelince je nepěstovat brambory na stejném záhonu jako loni. Dále je nutná pečlivá kontrola porostu brambor a to pravidelně, jakmile vyroste nať. Nezapomeňte, že vajíčka se vyskytují na rubu listu, nestačí proto jen letmo porost zkontrolovat, ale musíte otočit listy. Jakmile na porostu najdete dospělé mandelinky, ale i larvy, tím nejlepším způsobem, jak se jich zbavit je ruční sběr. Ano, sběr larviček může být pro někoho nepříjemný, nepatří zrovna mezi královny krásy, ale je to jistota. Vezměte si rukavice a ono to půjde. A pokud se vám nechce do ručního sběru a porost je již velmi zasažen, nezbývá nic jiného než do boje vytáhnout insekticidy. Na mandelinku bramborovou jich existuje celá řada, například přípravek Mospilan 20 SP, Decis Protech, Samuraj nebo Sanium Ultra.

Přítomnost mandelinky na bramborách většinou poznáte velmi snadno..

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada