Pěstujete brambory? Díky tomuto snadnému triku se konečně zbavíte škůdců na zahradě

Mandelinku z brambor sbírejte

Trápí vás na zahradě nájezd různých škůdců a nechce se vám používat žádné chemické přípravky? Některé druhy je samozřejmě nejlepší likvidovat manuálně, například taková mandelinka bramborová či housenky běláska je opravdu nejlepší sebrat ručně. Není to sice nijak zvlášť příjemné, ale je to účinné. Jestliže vás terorizují nájezdy savých škůdců, především v podobě mšic nebo svilušky, tak pro vás máme takový malý trik s bramborovou natí. Ta je totiž jedovatá, a právě toho můžete využít ve svůj prospěch.

Místo chemie použijte odpad

Spolehlivým řešením na veškeré škůdce i choroby jsou samozřejmě chemické přípravky neboli pesticidy a mezi ty nejčastější, které používáme na svých zahradách jsou insekticidy na hmyzí škůdce nebo fungicidy na houbové choroby. Na savý hmyz ale dobře funguje také zelená bramborová nať, která je pro hmyz silně jedovatá. Stačí ji jen trochu upravit a získáte ten nejúčinnější přírodní insekticid na světě.

Proč je bramborová nať jedovatá

Zelená bramborová nať je jedovatá nejen pro hmyz, ale také pro člověka a pro zvířata, kterým nať ničí trávicí systém. Listy i stonky brambor obsahují vysoký obsah glykoalkaloidu solaninu a dalších toxických sloučenin. Solanin je vlastně jed, který se vyskytuje u čeledi lilkovité, tzn. u rajčat, brambor nebo třeba u lilku. Solanin v zelených částech rostlin vzniká jako přirozená ochrana rostliny proti škůdcům a pokud byste konzumovali zelené brambory nebo rajčata, tak se tímto alkaloidem můžete otrávit. A nezmizí ani v případě, pokud nezralou plodinu uvaříte. Ale, pokud si z bramborové natě vyrobíte postřik, ochráníte tím svoji úrodu proti škůdcům.

Jak vyrobit postřik z bramborové natě

Pro výrobu ekologického insekticidu budete potřebovat zelenou bramborovou nať, kde je vysoký obsah jedovatého solaninu. Pokud se bojíte, že jedovatý alkaloid se pak po aplikaci dostane do plodů, které chcete konzumovat, stačí dodržet pár zásad a obavy rychle zmizí. Potřebujete 10 litrů vody, ve které necháte louhovat 1,2 kg zelené bramborové natě. Nemáte-li brambory, stejně funguje nať i u rajčete. Nechejte louhovat 3 hodiny, přeceďte, nalijte do postřikovače a aplikujte na rostliny. Výluh před aplikací není třeba ředit vodou.

Na jaké škůdce postřik funguje?

Tento postřik funguje na savý hmyz jako jsou mšice, svilušky či molice, zabírá také proti housenkám bělásků i dalším housenkám na ovocných stromech, funguje také na blechy. A nebojte se, jedovaté sloučeniny brambor se rozkládají a nejsou tak absorbovány do ovoce ani zeleniny. Jediné, co je třeba dodržet je poslední doba aplikace postřiku a to 10-14 dnů před sklizní. Aby postřik lépe ulpěl na rostlinách, a hlavně na škůdcích, je dobré do něj přidat trochu saponátu (jar na nádobí) nebo trochu strouhaného mýdla. Díky tomu přípravek z rostliny neodkape příliš brzy a ulpí se delší dobu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.