Možná to zní divně, ale ano, ještě v polovině léta můžete vysázet brambory. Volný záhon např. po česneku nebo cibuli zvládnete během krátké chvíle změnit na záhon bramborový. Má to dvě výhody. Napěstujete si zásobu brambor a nedopustíte, aby volnou půdu obsadil plevel, který byste museli pracně plet.
Správná odrůda brambor
Pochopitelně potřebujete brambory z minulé sklizně, které jste si uskladnili. V létě jsou už vrásčité, s narostlými fázemi, ale to neznamená, že nedokáží plodit. Důležité je, abyste vysazovali velmi rané nebo rané odrůdy s dobou vegetace kolem devadesáti dní. Můžete vysadit také polorané odrůdy, ale u těch počítejte s menším výnosem a menšími hlízami. My máme dobrou zkušenost s velmi ranou odrůdou Anuschkou. Výhodou je, že v polovině léta jsou „staré“ brambory již naklíčené.
Hnojení je základ
První, co byste měli udělat, je namočit granulovaný kravský hnůj do vody alespoň na dva dny. Na deset litrů vody dejte dvě lopatky kravského hnoje a občas zamíchejte. Počítejte s tím, že na dva a půl metru dlouhou brázdu potřebujete deset litrů tohoto roztoku (krát počet brázd).
Důkladná příprava záhonu
Záhon po minulé sklizni je třeba důkladně uklidit. Vyhrabejte zbytky po sklizené zelenině a půdu prokypřete do hloubky alespoň patnáct centimetrů. Motykou udělejte hlubší rýhy, které prolejete roztokem vody a kravského hnoje. Do výsadbových rýh zasaďte brambory cca 35 cm od sebe. Nemusíte to poctivě měřit, naši dědové sázeli brambory prostě „na šlápotu“. Poté je zahrňte a nakopčete hlínu asi dvacet centimetrů.
Dobrá péče o vysazené brambory
Máte-li možnost, pokryjte brázdy mulčem, nejlépe posečenou trávou, abyste zabránili odparu vody. Pokud je léto suché a horké, je třeba brambory zalévat do rýh mezi brázdami. Jakmile brambory začnou růst a objeví se zelené listy, je třeba je znovu nakopčit do doby, než začnou kvést. Možností je také pravidelné nastýlání posečené trávy na brázdy, ale musíte jí mít dostatek.
Předejděte plísňovým chorobám
Pravidelným okopáváním – kopčením hlíny nebo nastýláním mulče, a za občasného zalévání (podle potřeby), brambory v pohodě dopěstujete k podzimní sklizni. Mějte však na mysli, že byste neměli nový bramborový záhon udělat v blízkosti bramborových brázd, které jste zjara vysázeli, protože by se mohly šířit plísňové choroby.
Ochrana proti mandelince
Při letní výsadbě brambor jsme ovšem zaznamenali jeden problém. Pokud pěstujete brambory z jarní výsadby, v srpnu již sesychají a „odchází“ natě. Mandelinky se pak s chutí vrhnou na nově vyrostlou šťavnatou nať. Bohužel se v takovém případě chemickému postřiku proti mandelince nevyhnete.
Správná doba sklizně
Dobu sklizně hlídejte podle velikosti hlíz. Nespoléhejte na to, že to poznáte podle sesychající natě. Klidně se může stát, že bude bramborová nať ještě zelená, ale brambory už budou dostatečně velké ke sklizni. Musíte si totiž hlídat počasí, abyste je stihli sklidit, než přijdou první mrazy. My jsme brambory zasadili v polovině července a před polovinou října již sklidili.
Pokud jste se rozhodli vypěstovat brambory z letní výsadby, máte nejvyšší čas. Určitě to za zkoušku stojí.
Zdroj: autorský text