Nejlepší pasti na slimáky: jakým metodám ochrany před slimáky se vyhnout, abyste nenadělali víc škody než užitku

Jak se zbavit slimáků, které metody fungují

V jednom si jsou všechny živé bytosti podobné: potřebují pravidelný přísun potravy a čím jednodušší je cesta k ní, tím lépe. Slimáci samozřejmě nejsou výjimkou a za noc zvládnou spořádat třeba menší hlávku listového salátu, když k ní budou mít snadný přístup. Dobré je vědět, že slimácí bývají nejaktivnější v noci a po dešti - v době, kdy je zem vlhká a jim se po ní lépe pohybuje.

Docela dobře fungují různé fyzické bariéry: pěstování ve vyvýšených záhonech, na které připevníte po obvodu měděné pásky, spolehlivé je také přiklápět jejich největší pochutiny na noc např. plastovým poklopem nebo zavařovací sklenicí obrácenou vzhůru dnem. Jen nesmíte ráno zapomenout poklopy odklopit, jinak se pod nimi rostliny přes den upečou. Stačí, aby trochu zasvítilo sluníčko. 

Skvěle fungují modré granule na bázi železa (např. Ferramol nebo Ferrimax), které slimákům chutnají, ale zbytečně je nepřitahují, a spolehlivě je zničí. Tento typ granulí je zároveň bezpečný pro děti a domácí mazlíčky.

 

Co nesnáší slimáci

Slimáci vyrážejí za potravou večer nebo po dešti, protože se snáz pohybují po vlhkém povrchu. Jednoduše řečeno jim to lépe klouže. Když jim dáte do cesty jakoukoliv překážku, je šance, že změní směr.

Z tohoto důvodu se někdy doporučuje sypat okolí rostlin nadrcenými vaječnými skořápkami, dřevěným popelem, pilinami, kávovým lógrem nebo hmyzími svlečkami. Všechny tyto metody fungují, ale jen po omezenou dobu. Stačí jeden větší déšť nebo jedno prokypření záhonu a o výhodu hrubého a nepříjemného povrchu přijdete. Všechny tyto materiály je potřeba sypat v dostatečně vysoké vrstvě a tu udržovat. Což většinou není v podmínkách našich zahrad reálné.

Dobře funguje i mulčování záhonů jakýmkoliv organickým materiálem, ale mulč někdy může slimákům posloužit naopak jako praktická skrýš.

 

Pivní pasti je nutno umět používat 

Pamatujete na oblíbené pivní pasti? Zahrabat do země otevřenou sklenici nebo jinou nádobu, nalít do ní pivo a jednou za pár dní vylít obsah i s utopenými slimáky. Tato past funguje spolehlivě, bohužel je ale tak lákavá, že k sobě přiláká slimáky z širokého okolí. A to není žádoucí. 

Pozor si dejte i v případě, že byste chtěli koupit jiné granule na slilmáky než ty na bázi ferramolu. I když bývají na první pohled také modré, často obsahují metaldehyd, toxickou látku, která je smrtelná pro všechny živé organismy.

Zdroj: autorský text

 

 

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada