Jak poznáte, že vám na rybízu bydlí mšice?
Rybíz, stejně jako ostatní ovocné a užitkové rostliny v zahradě, bývá velmi často napadán mšicemi, v tomto případě mšicí rybízovou. Její přítomnost právě prozradí červené puchýře na listech rybízu, a jakmile list otočíte, zjistíte kolonie mšic na rubu listu. Listy jsou různě deformované a pokroucené a právě zde se mšicím, kde jsou schované před našimi zraky, žije nejlépe. Další známkou mšic je také to, že se v okolí vyskytuje velké množství mravenců, kteří za vše tak trochu mohou. Mravenci totiž vynáší mšice do větví a listů dřevin, kde je chovají doslova jako své vlastní „ dojné krávy“. Mšice totiž vylučují lepkavou medovici, což je odměna právě pro mravence a ti je, na oplátku, chrání proti predátorům. Takže chcete-li se zbavit mšic, a týká se to všech rostlin, musíte se nejprve vypořádat s mravenci.
Na mravence musíte chytře. Nakrmte je
Na mravence umístěte mravenčí bufet poblíž keřů či do míst, kde se mravenci nejvíce vyskytují. Bufet obsahuje jedovatou nástrahu, kterou mravenci, protože jsou velmi rozdávační, donesou do hnízd ostatním a tím dojde k vyhubení celého hnízda. Pokud nemáte tušení, odkud mravenci lezou, použijte prášek ve formě mikrogranulí, např. Atak Prášek na mravence, který opět obsahuje účinnou látku velmi lákavou pro mravence, kteří ji také donesou do hnízda, a celé společenstvo uhyne. Prášek lze buď použít jako zásyp u vstupů do hnízd, nebo se dá rozpustit ve vodě a aplikovat kropením či postřikem. Prášek obsahuje hořké ochucovadlo, takže se nemusíte bát, že by ho pozřel nějaký váš domácí mazlíček. Jako prevenci proti mravencům určitě instalujte, a to nejen na kmínek rybízu, lepové pásy, které když dobře upevníte přiloženými provázky, vás dokáží od mravenců ochránit. Důležité ale je, abyste lepové pásy, v případě že jsou plné „přilepených mrtvolek“ pravidelně vyměňovali, přeci jen, mravenci ani jiný hmyz nejsou hloupí a rychle si uvědomí, že musí nalézt jinou a bezpečnou cestu.
Mšice přenáší nebezpečné virózy
Mšice nejen snižují výnosy, ale dochází rovněž k celkovému oslabení keřů, čímž jsou více náchylné k chorobám a škůdcům. A co více, mšice mohou přenášet různé virózy, proto je nutná okamžitá ochrana.
Abyste byli, v boji s mšicemi, úspěšní, je dobré poznat svého nepřítele, tzn. vědět alespoň základní životní cyklus mšice rybízové. Funguje to tak, že na kůře rybízu v blízkosti pupenů přezimují vajíčka mšic, ze kterých se na jaře líhnou larvy. Mšice sají a rozmnožují se na rubu rybízových listů. V létě odlétají na hluchavkovité rostliny, hlavně na čistec a hluchavky, aby se na podzim opět vrátily zpět na rybíz.
Použít můžeme chemii i zcela přírodní cestu
V rámci ochrany proti mšici rybízové máme dvě možnosti. Buď chemickou cestou, kdy aplikujeme insekticidní přípravek Mospilan nebo Pirimor, přičemž oba dva přípravky fungují rychle a spolehlivě. Nechcete-li používat žádnou chemii v zahradě, další možností jsou podpora výskytu přirozených nepřátel mšic, což jsou slunéčka a jejich larvy, larvy pestřenek, larvy zlatooček, ploštice, škvoři, pavouci, sekáči a někteří roztoči.
Existují také přípravky účinkující na zcela přírodní bázi, např. Neudorff Neudosan AF, kdy účinnou látkou jsou soli přírodních mastných kyselin, rychle v přírodě odbouratelné. Přípravek je vhodný také z toho důvodu, že zlikviduje škodlivý, savý hmyz (mšice, svilušky, molice), ale neublíží užitečnému hmyzu v podobě včel, dravých vosiček či zlatooček.
Nepodceňujte prevenci a zvyšte obranyschopnost rostlin
Pokud chcete předejít tomu, aby mšice napadly vaše rostliny, zaměřte se na prevenci. V prvé řadě se pravidelně zbavujte plevele a likvidujte spadlé listí pod rostlinami. Plevel i spadlé listí totiž představují skvělou výchozí pozici pro rozmnožování mšic a následné přemístění na vaši zeleninu či okrasné rostliny.
Dále dbejte na kvalitní výživu rostlin, kdy platí: „Čím zdravější rostliny, tím větší odolnost a menší pravděpodobnost napadení škůdci a výskytu chorob.”
Zvýšení obranyschopnosti docílíte také prosvětlením keřů rybízu. Řez rybízu i angreštu, se provádí velmi brzy na jaře, což je zhruba konec února až začátek března, ale pokud jste tento termín nestihli, nevadí, šanci máte ještě po sklizni rybízu, tzn. červenec až srpen.