Co je to padlí
Asi není zahrada, kde by tato houbová choroba neúřadovala a vždy je důležité, nenechat jí na zahradě volnou ruku a co nejrychleji proti ní zasáhnout. Padlí, které se projevuje typickými moučnatými povlaky na listech, ale i na jiných částech rostlin, se často nazývá choroba pěkného počasí. Spory vřeckatých hub se usazují zejména na vrchní straně listů a jakmile se na ně nalepí různé nečistoty, změní se bílá barva na tmavší, černou. Napadené listy se různě deformují, zbarvují se do šedozelena a usychají. Padlí dokáže znehodnotit i plody, které díky tomu není možno konzumovat.
Kdy se padlí šíří nejvíce
Spory této houby se na částech rostlin mohou usazovat během celé sezóny, ale nejvíce jej na zahradě najdeme v létě, kdy je teplo, nad 24 °C a vlhko. Není ale výjimkou, že se padlí objeví i nyní na podzim, a to hlavně na trvalkách a ovocných stromech. Spory této houby se šíří vzduchem, hmyzem i vodou, takže není vůbec snadné, zamezit stoprocentně jejímu výskytu. Je sice možná chemická ochrana nebo mechanické odstranění napadených částí, ale existuje i zcela jednoduché ošetření, použití přípravku, který máte určitě doma.
Jak na padlí aplikovat postřík z mléka
Tím tajemným přípravkem proti padlí je plnotučné mléko, které naředíme s vodou. Většinou se používá koncentrace 1:6, tedy jeden díl mléka na 6 dílů vody, jinými slovy na každých 600 ml vody použijete 100 ml nepasterovaného nebo plnotučného mléka, které ale nesmí být trvanlivé. Směs nalijte do klasického rozprašovače a aplikujte na rostliny napadené padlím.
Jak mléko na padlí působí
V boji proti padlí se využívají bakterie mléčného kvašení, které se v mléce vyskytují. Tyto bakterie ulpí v podobě kapiček na listech, kde způsobí ochranu listu proti ulpění spor padlí. Přípravek se aplikuje jednou týdně, klidně preventivně nebo okamžitě, jakmile padlí na rostlině zaznamenáte.
Na padlí funguje síra
Pokud nemáte žádný problém s používáním chemických přípravků, proti padlí je samozřejmě také můžete aplikovat. Je známo, že proti sporám hub, které způsobují plísně, fungují přípravky s vyšším obsahem síry. Na trhu je celá řada přípravků, které zároveň účinkují i proti jiným chorobám a škůdcům. Mezi časté přípravky patří například Discus nebo preventivní Rock Effect.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.