Právě teď, na podzim, můžete zbavit zahradu slimáků pomocí geniálního fíglu: na jaře budete mít od nich pokoj

Slimáci kladou stovky vajíček

Slimáci stále útočí na naše rostliny na zahradách a velmi jim chutnají především listy některých trvalek, například hosty, nebo i zelenina, která ještě zůstává na záhonu. Za vlhka je pak najdete, jak si to míří přes celou zahradu, a často se děsíte, jakých velikostí až mohoutito škůdcidosáhnout...

Během léta se slimáci páří a na podzim kladou vajíčka, kterých může být až 400! Z těchto vajíček se pak na jaře líhnout mladí slimáci, kteří se vrhnou na vše, co se jim připlete do cesty. Nejčastěji to bývá sadba zeleniny, třeba takový salátek je pro ně naprosto ideální svačinou. Pokud tedy nechcete mít na jaře oči pro pláč, na nic nečekejte a ještě teď, na podzim, udělejte vše pro to, aby se žádní noví slimáci z letošních vajíček nevylíhli. Stačí je najít a zlikvidovat.

Slimák největší plzáky španělské ze zahrady nevyžene: nikdy na ně nesahejte holou rukou, hrozí zánět mozkových blan

www.nkz.cz

Jak poznám vajíčka slimáků v půdě?

Ačkoliv jsou vajíčka pouze o velikosti špendlíkové hlavičky, nejspíše si jich v půdě všimnete. Jsou mléčně bílá, kulatá a nalézt je můžete všude možně. Nejčastěji je plži ukrývají v různých puklinách či dutinách v půdě, pod deskami, kameny a sudy na vodu, v kompostu nebo dírách, které zůstaly po sklizni zeleniny. Zde všude bez problémů přečkávají zimní mrazy. 

Jak zlikvidovat vajíčka slimáků?

Vajíčka vykopejte motykou a nechte klidně ležet na povrchu půdy, zde buď vyschnou, nebo si na nich pochutnají ptáci, kteří teď na podzim neustále hledají něco k snědku. Máte-li slepice, které se mohou volně pohybovat po zahradě, tuto pochoutku jim ponechejte. Slepice půdu navíc provzdušní a obohatí o živiny. Nestihnete-li kontrolu zahrady teď, na podzim, počkejte, až brzy na jaře půda po zimě povolí a než záhony osejete, je začněte okopávat motykou. Určitě budete mít na pár hnízd štěstí.

Rostliny, co lákají slimáky. Princip třech "O" je zastaví

www.nkz.cz

Některé rostliny slimákům smrdí

Je sice fajn, že jste vypátrali vajíčka slimáků v půdě, která jste zlikvidovali, ale musí vám být jasné, že všechny nevychytáte. Takže, kromě toho, že si nakoupíte alespoň jedno balení požerových granulí proti slimákům, například Ferramol, můžete jejich přítomnost na vaší zahradě omezit také pomocí vhodných rostlin, které my sice milujeme, ale slimáci nesnáší. Většinou se totiž jedná o druhy, které jsou velmi aromatické či mají silně chlupaté listy, což se slimákům moc nelíbí. Vysaďte si tedy v zahradě hodně levandule, řebříčku, pelyňku, kontryhel a nezapomeňte i na kapradiny či pryšce, ani ty totiž nepatří mezi oblíbence slimáků.

Naopak se vyvarujte vysazování rostlin, které slimáci přímo zbožňují, patří sem hlavně rostliny se šťavnatými a jemnými listy, takže jiřinky, afrikány, hosty, ale i mnoho trvalek.

Kvíz zahradní škůdci: zjistěte, kdo vám škodí na zahrádce

www.nkz.cz

Vše selhalo? Na pomoc přizvěte hlístice

Nechcete žádnou chemii v zahradě, nechce se vám plže sbírat, nemáte náladu na nějaké kladení pastí ani nechcete vysazovat další rostliny? V tom případě vyzkoušejte hned na jaře, kdy začínají rašit trvalky a objevíte první slimáky, parazitické hlístice. Ty se aplikují v zálivce a jedná se o zcela biologickou metodu ochrany, kde se jen využívá přirozených nepřátel plžů a neublíží ani vám, ani dětem ani žádnému jinému tvorovi, který se na zahradě bude pohybovat.

Hlemýžď zahradní: málokdo ví, jak může být užitečný. Toto jsou důvody, proč ho ze své zahrady nevyhánět

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada