K jakým rostlinám použít kávové hnojivo a čím zvýšit jeho účinnost?
Občas se stává, že si lidé pletou dva druhy zcela odlišných ovocných rostlin. První je klasická, kanadská borůvka (Vaccinium corymbosum), která má poměrně velké plody a pro svůj růst vyžaduje převážně kyselé pH půdy, tzn. přídavek rašeliny. Naopak kamčatská borůvka botanicky správně zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica) je ovocný keřík, který plodí podlouhlé plody modré barvy a nevyžaduje kyselé pH půdy. Na tento rozdíl v oblibě kyselosti půdy pamatujte, pokud pěstujete obě dřeviny vedle sebe například v nádobě, každá z nich totiž vyžaduje zcela jiné podmínky pěstování. A platí to i pro hnojivo z kávy...
Získejte zcela přírodní hnojivo
Možná si říkáte, jaká surovina, co máme doma, lze využít k výrobě přírodního hnojiva, které zaručí pořádnou sklizeň kanadských borůvek... Jedná se o známou kávovou sedlinu, o které z našich stránek již víte, že především na kyselomilné rostliny má blahodárný vliv, a navíc ještě starý chléb. Za takové hnojivo nedáte vlastně ani korunu, protože obojí je odpad, jenž by za normálních okolností skončil v odpadkovém koši.
Proč právě starý chléb?
Málokdo si uvědomuje, že obyčejný starý chleba, jaký byste normálně hodili do koše, obsahuje velké množství organických látek, které se postupně rozkládají, a živiny jsou tak přístupné pro borůvkové keře. Největší měrou jsou zastoupeny škroby, které mají schopnost vyživovat v půdě užitečné mikroby. Tvrdí se také, že blahodárný vliv má starý chléb i s plísní, protože ten obsahuje mikroorganismy, jež jsou prospěšné pro půdní ekosystém. Pomáhají v půdě rozkládat organickou hmotu a celkově zlepšují strukturu půdy.
Blahodárné účinky kávové sedliny
To, že kávová sedlina je dar, který často zbytečně vyhazujeme do koše, jsme vám na našich stránkách několikrát říkali. Stejně jako chléb obsahuje řadu cenných látek, které rostliny opět využijí ku svému prospěchu. Sedlina se hodí především pro kyselomilné rostliny, kam kromě kanadské borůvky patří třeba rododendrony, vřesy či azalky. Kromě toho, že sedlinou můžete snížit půdní reakci, dodáte do půdy také dusík, jenž je základním prvkem pro růst a vývoj každé rostliny. Smícháte-li chléb a sedlinu, vaše borůvky vás budou milovat a odmění vás bohatou úrodou.
Jak přírodní hnojivo připravit?
Jakmile máte nashromážděnou větší zásobu starého chleba, klidně i s plísní, nalámejte ho na menší kousky, dejte do kyblíku a zalijte vodou. Pak přidejte kávovou sedlinu, čím více, tím lépe, a nechte několik týdnů kvasit na teplém místě. Směs občas promíchejte a dejte jí čas pracovat.
Jak hnojivo použít?
Jakmile hnojivo již dokvasilo, můžete jej přelít přes pláténko či síto, ale není to nezbytně nutné. Směs smícháte před použitím s vodou, a to v poměru 1:10, přelijete do konve a zalijete borůvkový keř. Nechcete-li používat konev, můžete toto hnojivo bez naředění vodou v množství zhruba 2 polévkových lžic aplikovat ke každé borůvce.
Kdy hnojivo nejlépe využít?
Tento „multivitamin“ používejte vždy, když chcete borůvce přilepšit. Takže na podzim, kdy ji posílíte na zimu, a pak na jaře, kdy ji naopak posílíte po zimě a před sezónou. Díky dodanému dusíku keře lépe olistí, nasadí na květy a poskytnou pořádnou úrodu.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.