Co dělat, když se rosí okna?
Orosená okna trápí v zimním období hodně domácností. Způsobeno je tím, že venku je chladno a místnosti bývají přetopené, kvůli čemuž v prostoru okenních tabulí dochází ke zvýšené vlhkosti a okna se rosí. Jedná se o zcela běžný fyzikální jev, se kterým se ale nemusíme smiřovat. Pro pohlcení přebytečné vlhkosti se doporučuje celá řada pokojových rostlin, které molekuly vody dokážou ze vzduchu poutat, my vám ale poradíme další fígle, jak se s tímto problémem vypořádat.
Tip: Pro ještě více nápadů
Máte rádi knihy? Tak si vyberte v nepřeberném množství na BurdaMedia Extra_store, a to se slevou 40 %! Kromě mnoha kuchařek zde najdete i další zajímavé tituly, jako je třeba Bydlíme v zahradě a knihu nejzajímavějších proměn z produkce časopisu Marianne Bydlení. Tato speciální akce potrvá jen do 19. ledna 2025.
Jak zabránit rosení oken v zimě
1. Větrat, větrat a zase větrat
Mnoho lidí má v zimě tendenci neotvírat okna a nevětrat. To je ale špatně, protože pak se bude v místnosti neustále držet vlhkost, která zapříčiní vznik zdraví škodlivé plísně. Takže každý den je třeba vyměnit v místnosti vzduch, a to nepůjde jinak než pořádným větráním. Větrejte několikrát denně, stačí jen párkrát, ale pořádně. Před větráním však odstraňte z okolí všechny teplomilné rostliny, které by chladný proud vzduchu nemusely zvládnout.
2. Používejte sušičku
To, jak moc bude vzduch v místnosti nasycen vodními parami, záleží nejen na tom, kolik lidí v místnosti je, ale třeba také na tom, jak sušíte prádlo. Pokud jej totiž sušíte na sušáku nebo jen někde na topení, vlhkost se v místnosti bude držet. Jestli si to tedy můžete finančně dovolit, popřemýšlejte o sušiče, která nejen zkrátí sušící proces, ale také zlepší vzduch v místnosti. Jestliže si ji právě teď dovolit nemůžete, prádlo vždy dobře vyždímejte nebo sušte venku či na půdě, zkrátka tam, kde se často nevyskytujete během dne.
3. Odvlhčujte místnost
To, že se v domě drží vlhkost a máte okna neustále orosená, mívá i další důvody. Může to způsobovat chybné dispoziční řešení domu, špatné těsnění oken nebo lehčí materiál zdí, který dostatečně neizoluje. Pro odvlhčení místností můžete použít buď odvlhčovač vzduchu, do kterého se používají různé tablety, co do sebe přebytečnou vlhkost absorbují, nebo je zde ještě jedno, zcela triviální řešení, které by vás možná, v souvislosti s orosenými okny, ani nenapadlo...
Nebojte se použít kočkolit
Pokud máte v bytě kočičího kamaráda, zcela jistě znáte hlavní funkci steliva pro kočičky neboli kočkolitu. Jedná se o hrudkovitou směs, která dokáže pojmou a zcela absorbovat zvířecí moč, exkrementy i nežádoucí zápach. Co jste ale možná netušili, je, že obyčejný kočkolit vás také zbaví přebytečné vlhkosti, protože stejně jako moč dokáže poutat i vlhkost ze vzduchu.
Stačí do blízkosti okna nebo místa s přebytečnou vlhkostí, položit misku s dostatečným množstvím kočkolitu. Až bude vlhký, vyměňte ho za suchý a postup opakujte do té doby, dokud nebude možné pořádně větrat nebo vás přebytečná vlhkost bude trápit.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.