Co dělat, když žloutnou listy okurek? Ihned zasáhněte, jde o čas

 

Proč listy u okurek žloutnou

Zaměřte se na několik symptomů, proč se okurkám nedaří. Ne vždy je příčinou život ohrožující choroba. Někdy totiž stačí jednoduchý zásah a je po problému. Co tedy žloutnutí listů může způsobit a co si musíte pohlídat?

Teplo: okurka je teplomilná rostlina. Jsou-li teplotní podmínky špatné, začnou se jí kroutit listy, zarazí se její růst.Jak problém vyřešit? Přikryjte okurky (především na noc) bílou netkanou textilií. V červnu bývají noční teploty na pěstování nízké a na venkovních záhonech je třeba okurky chránit. Dopoledne, až se oteplí, je nutné textilii odhrnout, aby nedocházelo k výskytu a šíření houbových chorob.

Voda: listy mohou žloutnou také kvůli nedostatku vody. Kromě možného vyblednutí listů se přidá i jejich ochablost. Okurky jsou žíznivé rostliny, a navíc mají mělké kořeny. Nejsou tedy schopny si vodu vytáhnout z větší hloubky. Dostatečná závlaha je tedy hlavní podmínkou pro zdárný růst. Pozor: okurky nezavlažujte přes listy. Pomohli byste tak jedině k výskytu plísně.

Světlo: každá rostlina potřebuje ke svému životu světlo. U popínavých okurek to platí vrchovatě. Důvodem je bujný porost, kterým si navzájem rostliny stíní, obzvláště pokud okurky pěstujete ve skleníku. Bez světla se ztrácí svěží zeleň a listy mohou vyblednout a žloutnout. Pomoc je jednoduchá. Šlahouny vyštipujte u skleníkových okurek. U polních a nakladaček prosvětlete porost otrháváním spodních listů.

Vzduch: Přístup vzduchu k rostlinám má preventivní účinek před plísňovými chorobami. Pravidelné větrání skleníku a vertikální pěstování může předcházet možným problémům. Na venkovním záhonu otrhávejte z okurkového porostu listy, které např. po děšti mění barvu a jsou špinavé od bláta.

Okurková sezóna je v plném proudu: pozor ale na časté chyby, připraví vás o úrodu

www.nkz.cz

Jak vypadá plíseň na okurkách

Výše uvedené příčiny žloutnutí listů můžete snadno a rychle vyřešit. Pokud se ovšem na listech objevily skvrny, zprvu nažloutlé a nenápadné, později se zbarvující do hněda, tak máte problém. Znamená to, že listy napadla plíseň okurková (Peronospora cubensis). Spodní strany listů jsou pokryty myceliem plísně a během krátké doby mohou zlikvidovat celý porost. V tomto případě na nic nečekejte a ihned jednejte!

Doporučení:nedejte na žádné babské rady jakými jsou postřik z přesličky, řebříčku apod. V tomto případě vážně nepomohou. Maximálně působí jako prevence, ale při jasném napadení plísní neztrácejte čas a nečekejte, zda lektvary zaberou. Nezaberou, je již pozdě.

Hořké okurky: jak jim předejít a co dělat, když je i přes veškerou snahu sklidíte

www.nkz.cz

Jak likvidovat plíseň okurkovou

Především provzdušněte porost, napadené listy otrhejte a odneste pryč ze zahrady. Plíseň se šíří vzduchem - je třeba ji zlikvidovat a „neskladovat“ ji někde na kompostu. Okurky ošetřete buď chemickými přípravky, které koupíte např. v hobbymarketu nebo chytrou houbou Pythium oligandrum. Na plíseň houbou? Ano, tato chytrá houba napadá a likviduje jiné plísně tím, že proniká do jejich mycelií a vyčerpává jejich živiny. Ty pak zahynou. Toto ošetření má velkou výhodu. Jde o přírodní biologickou ochranu, která chemicky nezatíží samotné rostliny a jejich okolí. Není dokonce ani nutná ochranná lhůta po ošetření.

Co dodat na konec? Prevence! To je základní pravidlo u pěstování nejen okurek, ale i ostatní zeleniny. Provzdušňování, výživu, dostatek vody a světlo nikdy nepodceňte! Zbytečně byste se ošidili o to nejcennější a tím jsou plody.

 

Zdroj: autorský text

Plíseň na okurkách je nejčastějším houbovým onemocněním, vyžaduje vždy rychlý zásah
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada