Co proti molům je nutné v kuchyni udělat
Pokud se u vás vyskytli moli v kuchyni nebo ve spíži, určitě víte, že je nutné všechny zamořené potraviny a suroviny vyhodit, protože nelikvidujete jen dospělce, ale hlavně jejich vajíčka, červy a kukly. Ty mají v oblibě mouky -obiloviny, ořechy, sušené houby, sladkosti, rýži, koření a mnoho dalších. U ničeho nesmlouvejte a nekompromisně se všeho zbavte.
Jak se zbavit molů a napadených surovin
Především napadené potraviny neroznášejte po bytě. Pamatujte na to, že byste neměli s kontaminovanými potravinami v kuchyni manipulovat, vysypávat jejich obsah a otevírat sáčky, ať nedáte molům šanci uniknout. K likvidaci pomůže obyčejný igelitový odpadkový pytel, do kterého vše vyhodíte. Ideální je, pokud do naplněného pytle ještě nastříkáte insekticid proti molům, pak neprodyšně zavážete a vyneste do popelnice nebo kontejneru. Čím dál moly v odpadkovém pytli odnesete, tím lépe pro vaši domácnost.
Co proti molům ještě použít
Prázdné regály a skříňky vysajte, pytlík z vysavače musíte poté pochopitelně také vyhodit. Teplou vodou s octem a citronovou šťávou skříňky pořádně umyjte. Nezapomínejte na dvířka a snažte se dostat do všech záhybů. Papírovými utěrkami vše vytřete do sucha (ty také po použití zlikvidujte). Dózy na potraviny umyjte v myčce na nejvyšší teplotní stupeň – pokud jsou ze skla.
Zatopte jim
Moli kladou vajíčka nejen do potravin, ale i do jejich blízkosti. Štěrbiny, díry, spoje a záhyby ve skříňkách využijí pro snůšky vajec, ze kterých se vylíhnou červy. Jak je zničit? Teplem. Horký vzduch je vcelku mocná zbraň proti vajíčkům, červům i kuklám. Pomůže vám fén na vlasy zapnutý na nejvyšší teplotní stupeň. Nepoužívejte ho, pokud máte náchylné vnitřky skříněk na teplotu, ať je nepoškodíte. Všechny spoje a štěrbiny vyfoukejte horkým vzduchem a nezapomínejte ani na spoje mezi skříňkami, regály a zdí. Prostě molům zatopte.
Polepte jim to
Po horké „terapii“ opět vše otřete octovou vodou a vysušte. Abyste neposkytovali úkryt molům, jejich červům, vajíčkům a kuklám v popraskaných spojích, dírách a štěrbinách, jednoduše je zalepte. Pomůže vám potravinářský silikon, který má atestaci na styk s potravinami a po vytvrzení je zcela bezpečný. Když to molům polepíte, snížíte pravděpodobnost jejich výskytu.
Kde se také vyskytují moli
Kuchyňské skříňky a zásoby potravin jste tedy vyřešili, ale nezapomněli jste na krmení pro vaše mazlíčky? To také často bývá důvodem zamoření potravinovými moly. Uložte krmivo do plastového uzavíratelného kontejneru a pro jistotu nalepte na vnitřek víka lepovou nástrahu proti molům, ať máte přehled o jejich přítomnosti.
Malá rada na konec: nedělejte si zbytečně velké zásoby surovin a potravin. Jejich dlouhým skladováním zvýšíte riziko výskytu tohoto malého hmyzu, který nám mnohdy dělá velké starosti.
Zdroj: autorský text